Бади Бекир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бади Бекир
ПотеклоМакедонија
Жанровимакедонска нарордна музика
Период на активност1985 - денес

Небахат Бади Бекир — македонска пејачка на народна музика. Таа живее и работи во Скопје. Покрај соло кариерата, Бади понекогаш настапува со групата наречена „Четири грации“, каде покрај Бади се и Благица Павловска, Адријана Алачки и Росана Тодоровска. Нарекувана е македонската Весна Змијанац.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Првите чекори на сцената ги прави во детските денови како член на играорна група изучувајќи го во исто време и македонскиот и турскиот фолклор. Како дебитант на музичката сцена се појавува во 1985 година на фестивал на забавни мелодии. Паралелно пее на турски, албански и македонски јазик. Најплоден период на нејзината кариера е за време на големите југословенски турнеи. По распадот на Југославија и се посветува на македонската фолк песна. Следат настапи на македонските фестивали, соработка со бројни автори и турнеја во австралија во 2002 година. Во 2004 година станува една од Грациите. Во 2006 година прославува 20 години постоење на естрадата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ФОЛК-ПЕЈАЧКАТА БАДИ БЕКИР СЕ ОПОРАВУВА ОД СООБРАЌАЈКАТА ВО БОСНА“. Вест. 2 септември 2011. Посетено на 2011-10-24.[мртва врска]
  2. „Биографии на „Четирите грации". Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2011-10-24.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]