БМВ серија 7

Од Википедија — слободната енциклопедија

БМВ серија седум е луксузен седан во целост произведен од германскиот производител на автомобили БМВ од 1977 година. Тој е наследник на БМВ Е3 седан и моментално е во својата шеста генерација.

Серија 7 е достапна само во салонска каросерија (вклучувајќи ги и долго меѓуоскино растојание и лимузина модели). Традиционално воведува технологии и надворешни дизајнирачки теми, пред да се навлезат на други модели во составот на БМВ.[1]

Првата генерација на Серија 7 се напојува со 6 бензински мотори, а следните генерации се напојувани од inline-4, straight-6, V8 и V12 мотори со природна аспирација и турбо полнење . Од 1995 година, дизел моторите се опционални во серијата 7.

За разлика од салоните 3 серии и 5 серии, БМВ не произвел М модел за серијата 7 (т.е. „M7“). Сепак, во 2014 година опцијата "М изведба" станала достапна за серијата 7.

Прва генерација (Е23, 1977-1986)[уреди | уреди извор]

БМВ 733i седан (САД)
ВМВ 735i седан (Австралија)

Е23 е прва генерација Серија 7, а е произведена од 1977 до 1987 година. Тој бил изграден во седан со четири врати со 6-цилиндричен мотор, за да ги замени E3 седаните . Од 1983 до 1986 година беше достапен турбо мотор со 6 цилиндри.

Е23 вовел за првпат многу електронски одлики во БМВ, вклучувајќи го и компјутерот, индикаторот за сервисен интервал, контролен панел за проверка (предупредувачки светла што укажуваат на системски грешки на возачот), диктафон и сложени системи за контрола на климата. Тоа бил исто така првиот БМВ кој понудил антиблокирачки систем за сопирање (ABS), воздушно перниче за возачот и предна суспензија со двојна врска.

Втора генерација (Е32; 1986-1994)[уреди | уреди извор]

БМВ 740iL седан
БМВ 750i седан

Е32 е втора генерација на серијата 7, која била претставена од 1986 до 1994. Тој бил достапен со шест вентилски или В12 мотор. Во 1992, В8 моторите станале достапни.

Трета генерација (Е38; 1994-2001)[уреди | уреди извор]

БМВ 7 Серија
БМВ 735i седан (Австралија)

Е38 е третата генерација на серијата 7, која била произведена од 1994 до 2001 година. Моделот се состоел од стандардна должина и долго меѓуоскино растојание ("iL" модели) седани.

Четврта генерација (Е65 / Е66 / Е67 / Е68; 2001-2008)[уреди | уреди извор]

БМВ 740Li седан
Подобрување на БМВ 730d (Германија)

Е65 / Е66 / Е67 / Е68 е четвртата генерација Серија 7, која била произведена од 2002 до 2008 година. Моделот се состоел од стандардна должина и долго меѓуоскино растојание ("Ли" модели) седани.

Петта генерација (F01 / F02 / F03 / F04; 2008-2015)[уреди | уреди извор]

БМВ 730d xDrive(погон на сите четири тркала)
БМВ 730d (Австралија)

Шеста генерација (G11 / G12; 2015-денес)[уреди | уреди извор]

БМВ 750i - G12
БМВ 740d - G11

G11 / G12 е шестата генерација на Серија 7, која е во производство од 2015 година. Тоа бил претставено на 10 јуни 2015 година во седиштето на БМВ во Минхен.[2] Официјално јавно претставување се случило на Меѓународниот саем на автомобили во Германија во 2015 година.

Производство и продажба[уреди | уреди извор]

Календарска година Вкупно производство Продажба во САД Кина продажба
1995 година 22,637 [3]
1996 година 22,775
1997 година 49.700 [4] -
1998 година 47.300 [4] -
1999 година 43.000 [4] 18,233 [5]
2000 година 39.000 [4] 16,619
2001 година 32,749 [4] 13,389 [6]
2002 година 53,504 [4] 22.006
2003 година 57.899 [4] 20,473 [7]
2004 година 47.689 [4] 16,155 [8]
2005 година 50,062 [4] 18,165 [9]
2006 година 50.227 [4] 17,796
2007 година 44,421 [10] 14,773
2008 година 38,835 [11] 12.276
2009 година 52,680 [12] 9,254 [13] 16.006 [14]
2010 година 65,814 [15] 12,253 26.553 [16]
2011 година 68,774 11,299 [17] 33.500 [14]
2012 59,184 11,098 26,808 [14]
2013 56.001 [18] 10.932 [19] 25,916 [14]
2014 48,519 9.744 [20] 21.896 [14]
2015 36,364 [21] 9,292 [22] 13,692 [23]
2016 година 61.514 [24] 12,918 [25]
2017 64,311 9,276

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2011 BMW 5-series / 535i – Second Drive – Auto Reviews“. Car and Driver. Посетено на 2010-10-15.
 2. Elaine Hardcastle (2015-06-10). „BMW touts computing power more than horsepower in new 7 Series“. Reuters. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2015-06-28.
 3. „BMW Ends Best Year Ever By Shattering 100,000-Vehicle Luxury Automotive Sales Barrier in the U.S.“. Thefreelibrary.com. 1997-01-07. Архивирано од изворникот на 2017-07-15. Посетено на 2011-08-24.
 4. 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 „BMW (Rover) Sales & Production Databook“. 2006. Архивирано од изворникот на 17 July 2011. Посетено на 2011-08-24.
 5. „BMW Delivers Strongest Sales Success Ever in 2000“. Thefreelibrary.com. 2001-01-03. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2011-08-24.
 6. „BMW Group Ends Best Year Ever With Record Month; December Sales Up 43 Percent; Year-to-date Sales Up 20 Percent“. Thefreelibrary.com. 2003-01-03. Архивирано од изворникот на 2012-10-22. Посетено на 2011-08-24.
 7. „BMW Group Shatters All Past Annual Sales Records in 2004“. Theautochannel.com. Посетено на 2009-09-25.
 8. „BMW Group Sets All-Time Annual Sales Record, Highest Sales Month Ever in 2005“. Theautochannel.com. 2006-01-04. Посетено на 2009-09-25.
 9. „BMW Group Reports 2006 – Strongest Year Ever“. Theautochannel.com. Посетено на 2009-09-25.
 10. „Annual Report 2007 – BMW remains the most successful premium car brand in the world“. BMW Group. 2008-03-18. Архивирано од изворникот на 21 July 2011. Посетено на 2011-08-24.
 11. „Annual Report 2008 – BMW sales volume influenced by model life cycle factors“. BMW Group. 2009-03-18. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2011-08-24.
 12. „Annual Report 2009 – BMW brand sales volume below previous year's level“. BMW Group. 2010-03-17. Архивирано од изворникот 2011-07-21. Посетено на 2011-08-24.
 13. Prnewswire.com (4 јануари 2011). "BMW Group U.S. Reports December 2010 Sales". Соопштение за печат.  посет. 24 август 2011 г
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 „不食人间烟火的D级车,究竟谁才是王中王?“. www.sohu.com. 2016-07-12.
 15. „BMW Group“. BMW Group. Архивирано од изворникот 2011-07-21. Посетено на 2011-08-24.
 16. „2010年BMW品牌销售16万辆 MINI品牌超万辆-汽车频道_中华网“ (кинески). Auto.china.com. 2011-01-11. Архивирано од изворникот на 18 July 2011. Посетено на 2011-08-24.
 17. „BMW Group Achieves Second Best Sales Year Ever in the U.S. – WOODCLIFF LAKE, N.J., Jan. 5, 2012 /PRNewswire/“. New Jersey: Prnewswire.com. Посетено на 2012-01-06.
 18. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-23. Посетено на 2019-05-04.
 19. http://www.prnewswire.com/news-releases/bmw-group-us-reports-december-and-2013-sales-238625731.html
 20. http://www.prnewswire.com/news-releases/bmw-group-us-reports-december-and-2014-sales-300015792.html
 21. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-27. Посетено на 2019-05-04.
 22. https://www.press.bmwgroup.com/usa/article/attachment/T0249098EN_US/344689
 23. „看看哪家强 2015年各级别车型销量榜“. www.autohome.com.cn.
 24. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-03-23. Посетено на 2019-05-04.
 25. http://www.bmwusanews.com/newsrelease.do?id=2855&mid=

Надворешни врски[уреди | уреди извор]