Ајмауден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајмауден
Град
Сателитска слика на областа Ајмауден и Велсен
Сателитска слика на областа Ајмауден и Велсен
Местоположба на Ајмауден во општината Велсен
Местоположба на Ајмауден во општината Велсен
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна-Холандија
ОпштинаВелсен
Население (2013)
 • Вкупно30.160
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ајмауден (холандски: IJmuiden) — пристаништен град во холандската покраина Северна Холандија и е главен град во општина Велсен. Градот се наоѓа на вливот на Северноморскиот Канал до Амстердам, и се наоѓа на околу 17 километри јужно од Харлем.

Внатрешната капитализација во правописот на градот е затоа што ИЈ е диграф на холандски јазик, и затоа понекогаш се смета дека е лигатура, што претставува едно писмо. Пристаништето на Ајмауден е пристаниште за длабоки води, прилагодено за целосно оптоварени бродови Панемакс, и четврто пристаниште на Холандија

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Цитати
Библиографија
  • Bateman, Alex (2009). Tony Holmes (уред.). No 617 'Dambusters' Sqn. Oxford: Osprey. стр. 111. ISBN 978-1-84603-429-9.
  • Flower, Stephen (2004). Barnes Wallis' Bombs: Tallboy, Dambuster & Grand Slam. Stroud: Tempus. ISBN 9780752429878.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]