Асија Џебар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асиа Џебар
Роден/аФатима Зохра Ималајен
30 јуни 1936(1936-06-30)
Шаршал, Алжир
Починат/а6 февруари 2015(2015-02-06) (возр. 78)
Париз, Франција
Занимањероманописец, есеист, професор
НационалностАлжир
ПредметФеминизам

Асиа Џебар (Арапски: آسيا جبار‎) е псевдоним на Фатима Зохра Ималајен (30 јуни 1936-6 февруари 2015), алжирски романописец, преведувач и режисер. Поголемиот дел од нејзините дела се справуваат со пречките со кои се соочуваат жените, и таа е позната по нејзиниот феминистички став. Таа е "често поврзана со движењата за пишувањето на жените, нејзините романи се јасно фокусирани на создавање на родословие на алжирските жени, а нејзиниот политички став е анти-патријархален колку што е и анти-колонијален."[1] Џебар е сметана за една од водечките и највлијателните писатели од Северна Африка. Таа била избрана за член на Француската академија на 16 јуни 2005 година, првиот писател од Магреб за да го постигне тоа признавање. Во 1996 година и беше доделена Нојштат меѓународна награда за литература. Таа е често именувана како кандидат за Нобелова награда за литература.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hiddleston, Jane. „Assia Djebar: In Dialogue with Feminisms (review)“. French Studies: A Quarterly Review. 61 (2): 248–9. doi:10.1093/fs/knm041. |access-date= бара |url= (help)
  2. Alison Flood, "Assia Djebar, Algerian novelist, dies aged 78", The Guardian, 9 February 2015.