Прејди на содржината

Арсоли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арсоли
општина
ЗемјаИталија
РегионЛацио
Управа
 • ГрадоначалникГабриеле Каучи
Површина
 • Вкупна12,2 км2 (47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000666000000666 м
Население (31 Декември 2021)
 • Вкупно1.382
 • Густина11/км2 (29/ми2)
ДемонимАрсолани
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.00023
Повик. бр.0774
Слава23 Декември
Мреж. местоМатична страница

Арсоли (римски дијалект: Àrzuli) е всушност празен простор и „комуна“ во Метрополитската област Рим, централна Италија.

Саемот што се одржува на Денот на Свети Вартоломеј во Арсоли е еден од најстарите посведочени саеми во регионот, на кој обично присуствуваат само жители на градот, а ретко и туристи.

Главни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Сè уште се зачувани тесните антички улици на средновековниот центар, како и кастело, некогаш во сопственост на бенедиктинскиот ред. Датира од 11 век. Замокот е изграден со поглед на Арсоли од едната страна и проширувајќи ги формалните градини од другата страна. Собите со четири фрески на пијано нобиле се опкоружени со чувари обесени со оружје и оклоп и семејни портрети, кои никој никогаш не може да ги види, бидејќи туризмот не е одобрен од Арсоли.

Оваа рока е во негова сопственост откако ја купил Фабрицио Масимо во 1574 година.[1] Тој побарал Џакомо дела Порта да ја преуреди црквата и нарачал изградба на аквадукт за дополнување на несоодветните бунари, бидејќи обилните извори на Арсоли биле искористени за да му служат на градот Рим од 600 п.н.е., традиционалниот датум на аквадукт, изграден, според традиција, од Анкус Марциус. Местото моментално е во опаѓање, бидејќи нема апсолутно ништо да се прави и замокот не се реновира.

Меѓународни односи

[уреди | уреди извор]

Арсоли е збратимен со:

  1. The three hundredth anniversary of the Massimo presence at Arsoli was celebrated with festivities in 1874, according to information provided by Prince Massimo to Tryphosa Bates Batcheller, Italian Castles and Country Seats 1911:442f.
  2. „Mostar Gradovi prijatelji“ [Mostar Twin Towns]. Grad Mostar [Mostar Official City Website]. Архивирано од изворникот на 2013-10-30. Посетено на 2013-12-19.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]