Арматушки Поток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арматушки Поток
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворПлачковица
УстиеБитолско Поле (се разводнува)

Арматушки Потокрека во Југозападна Македонија, која се разводнува во Битолското Поле.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на западните падини на Селечка Планина. Нејзиното течение е североисточно од градот Битола, а при својот тек минува низ селото Арматуш по кое го добила името. Реката се разводнува во Битолското Поле.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.