Аријана (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аријана
Ариана  (бугарски)
Ariana.jpg
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Bulgaria" does not exist|250px|Location of Lake Ariana in Bulgaria]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -325%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Location of Lake Ariana in Bulgaria
Аријана
ПодрачјеБорисова градина, Софија
Координати42°41′21.52″N 23°20′11.77″E / 42.6893111° СГШ; 23.3366028° ИГД / 42.6893111; 23.3366028
ВидВештачко езеро
Сливни земјиБугарија

42°41′22″ N; 23°20′13″ E / 42.689549° СГШ; 23.336881° ИГД / 42.689549; 23.336881

Аријана (бугарски: Ариана) ― вештачко езеро со средна големина во Борисовата градина во Софија, Бугарија. Тоа е во облик на буквата В, 175 м долго и 75 м широко, со мал остров кај неговата најтесна точка. Сместено е во најсеверниот агол на паркот, во средиштето на градот, помеѓу Орловиот мост и националниот стадион.

Езерото било изградено кон крајот на 19 век и оттогаш е средиште за лежерни прошетки на Софијците. Педалинките и чамците за веслање биле особеност, а во зима често се знаело дека се замрзнува и луѓето лизгале на мразот на неговата површина.[1]

Во средината на 20 век, на островот било изградено казино. Во раните 1990-ти, општинската власт престанала да се грижи за езерото, кое пресушило и остана празно и некористено речиси две децении. Во 2007 година, езерото и неговата околина била обновена и повторно почнало да биде место за одмор.

Езерото го дели своето име со пиварницата која се наоѓала на неколку стотини метри северно додека не била урната во 2004 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sofianites skating on Lake Ariana (gallery), (the Ariana Brewery is steaming in the background), Stara Sofia. Посетено на 29 јануари 2022.