Орлов мост (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Орлов мост
Adlerbrücke Sofia c 014.JPG
Носи возила, пешаци
Минува Перловска река
Место Софија, Бугарија
Особености
Вид Вацлав Прошек
History
Отворен 1891

Орлов мост — мост кој се наоѓа во Софија, Бугарија.

Мостот бил изграден во 1891 година, по две години од изградбата на Лавовиот мост. Главен архитект за неговата изградба бил Арнолд Колар, заедно со Вацлав Прошек.

Мостот се наоѓа во центарот на градот, а под него минува Перловска река. Името на мостот доаѓа од бронзените статуи на орели кои се поставени околу мостот. Во близина на мостот се наоѓа стадионот Васил Левски, споменикот на советската армија и Борисовата градина.