Орлов мост (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 42°41′26″N 23°20′15″E / 42.69056° СГШ; 23.33750° ИГД / 42.69056; 23.33750

Орлов мост
Adlerbrücke Sofia c 014.JPG
Носивозила, пешаци
ПреминуваПерловска река
МестоСофија, Бугарија
Особености
ВидВацлав Прошек
Историја
Отворен1891
Местоположба

Орлов мост — мост кој се наоѓа во Софија, Бугарија.

Мостот бил изграден во 1891 година, по две години од изградбата на Лавовиот мост. Главен архитект за неговата изградба бил Арнолд Колар, заедно со Вацлав Прошек.

Мостот се наоѓа во центарот на градот, а под него минува Перловска река. Името на мостот доаѓа од бронзените статуи на орели кои се поставени околу мостот. Во близина на мостот се наоѓа стадионот Васил Левски, споменикот на советската армија и Борисовата градина.