Борисова градина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 42°40′47″N 23°20′29″E / 42.67972° N; 23.34139° E / 42.67972; 23.34139

Borisova-garden-lily-lake.JPG

Борисовата градина е најголемиот парк кој се наоѓа во градот Софија, Бугарија.

Во минатото, обаа градина се наоѓала во периферијата на градот, но денеска е дел од градот. Денеска овде се наоѓаат стадион Васил Левски и стадионот Бугарска армија. Во почетокот местото било познато како Расадник или Цариградска градина, а во времето на комунизмот како Парк на слободата. По падот на комунизмот, името на паркот повторно било преименувано според бугарскиот кнез Борис III.