Аргентински пезос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргентински пезос
Peso argentino  (шпански)
Податотека:1pesocoin.png
ISO 4217
КодARS
Составници
Подединица
 1/100centavo
Симбол$
Банкноти2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 pesos
Монети5, 10, 25, 50 centavos, 1 peso, 2 pesos
Демографија
Корисник/ци Аргентина
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Аргентина
 Мреж. местоbcra.gov.ar
Вредност
Инфлација20.2% estimated (2017)
 ИзворBanco Ciudad and private consultants[1][2] Official figures are substantially inferior.[3]

Пезос (established as the peso convertible) — официјална валута на Арентина, идентификувана со симболот $. Таа се дели на 100 сентави. Нејзиниот код е ISO 4217 'АРС' . Пезос е исто така и име за неколико претходни аргентински валути. Сегашниот пезос е во употреба од 1992 година, кога го заменил аргентинскиот аустрал кој бил погоден со хиперинфлација. Односот на замена бил 10.000 аустрали за 1 конвертибилен пезос. Бил наречен конвертибилен бидејќи за секој пезос во оптек на Централната банка на Аргентина во девизни залихи имала еднаква противвредност во американски долари. Но,во 2001 година земјата била погодена со економска криза, па курсот веќе не е врзан за американскиот долар туку слободно флуктуира.

Банкнотите и монетите ги издава Централната банка на Аргентина, и тоа: монети од 5, 10, 25, 50 центави и 1 пезоса, и монети од 2, 5, 10, 20, 50 и 100 пезоси.

Официјалниот курс се движи околу 3 пезоси за американски долар во периодот од 2002-2008 година, односно околу 4 пезоси за периодот 2009-2011 година, и ги надмина 6те пезоси во ноември 2013 година, со 6,5 пезоси во текот на декември 2013 година. Во октомври 2014 година, девизниот курс беше околу 8 пезоси на доларот, до февруари 2015 година, тој достигна дури 10 пезоси за американскиот долар, а до декември истата година, 13 пезоси за американскиот долар, по рекордот од 14.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. PriceStats index Архивирано на 13 април 2017 г. according to The Billion Prices Project @ MIT
  2. La Argentina, con la cuarta mayor inflación del mundo.
  3. Instituto Nacional de Estadística y Censos Архивирано на 6 април 2007 г. (шпански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Централна банка Аргентине
  • Heiko Otto (уред.). „Историјски и присутан новчанице из Аргентине“. Посетено на 2016-06-01. (англиски) (германски)