Арбесбах

Координати: 48°28′00″N 14°56′00″E / 48.46667° СГШ; 14.93333° ИГД / 48.46667; 14.93333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арбесбах
Грб на Арбесбах
Арбесбах is located in Австрија
Арбесбах
Арбесбах
Местоположба во Австрија
Координати: 48°28′00″N 14°56′00″E / 48.46667° СГШ; 14.93333° ИГД / 48.46667; 14.93333
ЗемјаАвстрија
ПокраинаДолна Австрија
ОкругЦветл
Управа
 • ГрадоначалникЈозеф Вајдман (ЕВП)
Површина
 • Вкупна54,98 км2 (2,123 ми2)
Надм. вис.&10000000000000849000000849 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • Вкупно1.758
 • Густина0,32/км2 (0,83/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.3925
Повик. бр.02813
Рег. таб.ZT
Мреж. местоwww.arbesbach.gv.at

Арбесбах (герм. Arbesbach) е место и општина во округот Цветл во Долна Австрија.


  1. Statistik Austria - Bevölkerung zu Jahres- und Quartalsanfang, 2014-01-01.