Цветл (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цветл
Покраина Долна Австрија
Население 45.635 (2001)
Површина 1399.8 km²
Бр. на општини 24
NUTS-код AT225
Часовна зона
• Лете
CET: UTC+1
CEST: UTC+2
Повик. бр. +43-?
Рег. табл. ZT
Местоположбата на Цветл

Цветл (германски: Bezirk Zwettl) — округ во покраината Долна Австрија, Австрија.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Цветл во себе ги содржи следниве општини:

Наводи[уреди | уреди извор]