Апострофа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Апостроф ( грчки: ἀποστροφή, латински: apostrophé, што значи "одврати" или "се откаже"; нагласена е последна буква "е") [1] невидлива стилистичка фигура.[2] Се појавува кога некој го прекинува разговорот со публиката (на пр. во шоуто) и го насочува говорот кон трета страна, како што е ривалски пратеник или некое друго лице, понекогаш отсутно од местото на настанот. Често примателот е персонифициран апстрактен квалитет или нежив објект. [3] [4] Во драматични дела и поезија напишани или преведени на англиски , таква стилистичка фигура често претставува вокативен крик на "О". Поетите можат да ја рецитираат љубената, музата , Бога , љубовта , времето или кој било друг концепт кој не може да зборува во реалноста. [5] [6] [7]

Примери[уреди | уреди извор]

 • "Ти славно сонце!" Самуел Тејлор колајдер , Ова лимово дрво . [8]
 • "О, мои пријатели, тука нема пријател" Мишел де Монтен , првично му се припишува на Аристотел . [9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Definition of Apostrophe“. Dictionary.com. конс. 24. 2. 2018. 
 2.  Apostrophe“. Енциклопедија Британика (XI) 2: 205. (1911). (англиски)
 3. Hays, J. Daniel; Duvall, J. Scott (1. 9. 2011). The Baker Illustrated Bible Handbook (Text Only издание). Baker Books. ISBN 978-1-4412-3785-9. https://books.google.com/books?id=ydz4A4nNHFoC&dq=%22apostrophe%22. 
 4. Ford, Margaret L. (1984). Techniques of Good Writing. Irwin Pub. ISBN 978-0-7725-5001-9. https://books.google.com/books?id=E8ft5Ub4r6oC&dq=%22apostrophe%22. посет. 8. 8. 2013 г. 
 5. „Apostrophe (poetry)“. Grammarist.com (en-US). конс. 25. 2. 2018. 
 6. „The Apostrophe“. English Literature and Composition (en-US). 4. 2. 2013. конс. 25. 2. 2018. 
 7. Ridderstrøm, Av Helge (21. 11. 2016). „Apostrofe“ (PDF). конс. 25. 2. 2018. 
 8. Greenblatt, Stephen (2006). The Norton Anthology of English Literature Ed. 8, Vol. D. New York: Norton. стр. 429. 
 9. Politics of friendship (Cover Story)“, „American Imago“, 22. 9. 1993.