Прејди на содржината

Апокалипса (филм од 2015)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Апокалипса“
Филмскиот плакат
РежисерМигел Анхел Вивас
Сценарист
Главни улоги
КинематографијаЈосу Инчаустеги
Монтажа
  • Луис де Ламадрид
  • Џорди Лопес
ДистрибутерVertical Entertainment
Премиера31 јули 2015 г. (САД)
Времетраење110 минути
Земја
Јазик
Буџет8 милиони долари
Бруто заработка2,3 милиони долари[1]

Апокалипса (англиски: Extinction, буквално: Истребување) — постапокалиптичен филм на ужасите од 2015 г. на шпанскиот режисер Мигел Вивас. Главните улоги ги толкуваат Џефри Донован, Метју Фокс и Квин Маколган.[2][3][4][5] Еден од продуцентите бил режисерот Жауме Колет-Сера.

Содржина[уреди | уреди извор]

Поминуваат девет години од епидемијата што го уништила речиси целото население на Земјата. Заплетот се сосредоточува на тројца луѓе што живеат во напуштениот американски град Хармони. Џек и Патрик некогаш биле најдобри пријатели, но по смртта на сопругата на Џек, сега се избегнуваат еден со друг. Џек ѝ забранува на својата ќерка да општи со соседот, но Лу, откако се заинтересирува за кучето на Патрик, можеби ќе може да го скрши мразот меѓу старите пријатели. Тие сепак ќе мораат да се обединат, бидејќи во Хармони се појавуваат крвожедни мутанти.[6]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Метју Фокс Патрик
Џефри Донован Џек
Квин Маколган Лу
Валерија Веро Ема
Алекс Хафнер Левински
Клара Лаго Ен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Extinction (2015) - Financial Information“. The Numbers. Посетено на 2016-10-23.
  2. Venable, Nick. „Matthew Fox And Jeffrey Donovan Will Fight A Beastly Outbreak In Horror Welcome To Harmony“. cinemablend.com. Архивирано од изворникот на 2016-08-05. Посетено на 2014-03-20. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. Sneider, Jeff. „Jeffrey Donovan, Matthew Fox to Star in Post-Apocalyptic Horror Movie 'Welcome to Harmony' (Exclusive)“. thewrap.com. Архивирано од изворникот на 2016-08-04. Посетено на 2014-03-20. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  4. „Welcome to Harmony“. upcominghorrormovies.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2014-03-20. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  5. Luoma, Sarah. „Matthew Fox, Jeffrey Donovan join the horror film Welcome to Harmony“. digitalspy.co.uk. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2014-03-20. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  6. „First Look At Matthew Fox In 'Welcome to Harmony'!“. 2014-02-21. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 2015-03-30. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: