Ан Хјо Соп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ан Хјо Соп
Ahn Hyo-seop in February 2022 for Marie Claire Korea</img>
Ан во февруари 2022 година
Роден
Ан Хјо-сеоп
</br> ( 1995-04-17 ) 17 април 1995 година (возраст 28)</br>
Сеул, Јужна Кореја
Други имиња Пол Ан
Државјанство Канадско[1]
Алма матер Универзитетот Кукмин
Занимања актер

пејач

Ан Хјо Соп (роден на 17 април 1995 година) или Пол Ан — канадски глумец и пејач со седиште во Јужна Кореја.[2][3][4] Се стекнал со признание за неговите главни улоги во корејските драми Уште 17 (2018), Безднаж (2019), Д-р Романтик 2 (2020), Љубители на Црвеното Небо (2021), Деловен предлог (2022), Д-р Романтик 3 (2023) и Времето те Викаше (2023).

Ран живот[уреди | уреди извор]

Ан бил роден на 17 април 1995 година во Сеул, Јужна Кореја како трето дете од 4 браќа и сестри.[5] Кога имал седум години, неговото семејство емигрирало во Торонто, Канада.[6] Ан подоцна се преселил во Јужна Кореја кога имал 17 години, додека неговото семејство останало во Канада.[7] Подоцна присуствувал и дипломирал на Универзитетот Кукмин, на Катедрата за меѓународен бизнис.[8]

Кариера[уреди | уреди извор]

Откако се вратил во Јужна Кореја, Ан бил извидуван од JYP Entertainment, бил дебитант три години и живеел во студентски дом со членовите на машкиот К-поп бенд Гот7.[9] Но, поради висината и недостатокот на вештини бил под стрес, па тргнал по патот на актерството.[10]

2015–2016: Деби со Ван О Ван, актерско деби и почетоци во кариерата[уреди | уреди извор]

На 1 октомври 2015 година, Стархаус Ентертејнмент ја лансирала проектната група Ван О Ван, објавувајќи го нивниот деби сингл „Те Сакам“. Групата се состоела од Ан заедно со другите актери од Стархаус Квак Си-јанг, Сонг Вон-сеок и Квон До-кјун.[11] Сепак, групата се претпоставува дека се распаднала поради неактивност во јануари 2019 година.

Ан го имал своето актерско деби во драмата на МБЦ, Прскање, Прскање Љубов. Потоа станал член на актерската екипа на музичкото естрадно шоу Секогаш Кантар. Имал споредни улоги во Уште Еден Среќен Крај, Среќен Дом и Забавувач во 2016 година.[12]

2017–сега: Транзиција кон главни улоги[уреди | уреди извор]

Ан Хјо-сеоп како Ха Рам во Љубителите на Црвеното Небо за време на интервју за Виу во 2021 година

Неговата популарност се зголеми по неговата прва главна улога во Кралицата на прстенот во 2017 година. Потоа премина во главните улоги. [13]

Во 2018 година, Ан глумел во Уште 17, играјќи го страсниот средношколец Јо Чан - капетан на средношколскиот веслачки клуб.[14] За неговата изведба, тој ја освоил наградата за најдобар нов актер и бил номиниран за наградата „Лик на годината“ на Драмски Награди на СБС за 2018 заедно со Џо Хјун-сик и Ли До-Хјун.[15] А подоцна во истата година, Ан глумел во драмата Топ Менаџмент која се емитувала на ЈуТуб Ред.[16]

Во 2019 година, Ан глумел заедно со Парк Бо-Јонг во романтичната комедија фантастична криминална драма Бездна, каде што играл богат, но непривлечен наследник на козметичката империја, кој се трансформира во згоден млад човек додека го оживува мистериозната топка по неговата смрт.[17] Кон крајот на 2019 година, Ан станал водител на 4-то доделување на наградите за уметници во Азија со Литеук, Лим Џи-Јеон и Ненси.[18]

Во 2020 година, Ан глумел во втората сезона на хит медицинската драма „Д-р Романтик“, глумејќи го генералниот хирург Сео Ву-џин со Ли Сунг-кјунг како негова водечка дама.[19] Шоуто било успешно, а Ан и Ли го одржале своето ветување дека ќе пеат за фановите, бидејќи ја преминале двоцифрената граница за гледаност.[20] Неговата изведба во драмата му ја донела наградата за најдобар нов актер на телевизија на 56-тото доделување на Баексанг Награди за Уметност.[21] Исто така, ја добил наградата за извонредност, актер во минисерија, акција/жанр драма на Драмски Награди на СБС за 2020 година.[22]

Во 2021 година, Ан глумел во историско-фантастичната драма Љубовниците на Црвеното Небо адаптирана од романот напишан од Јунг Еун-гвол, играјќи ја улогата на Ха Рам, слеп астролог кој ги чита ѕвездите, додека живее маскиран живот како Илволсеонг - шеф на информативна организација и чие тело го поседува Ма Ванг (кралот на демонот) уште од детството, заедно со Ким Ју-јунг како Хонг Чеон-ги, жена сликар.[23][24][25] За неговото портретирање на повеќе улоги како Ха Рам, Илволсеонг и Ма Ванг, ја добил наградата за извонредност, актер во жанр на минисерија/фантастична драма и ја освоил наградата за најдобар пар со Ким Ју-јунг на Драмските Награди на СБС за 2021 година.[26][27]

Во 2022 година, Ан глумел во емитувањето на СБС и драмата за романтична комедија Деловен Предлог дистрибуирана од Нетфликс, адаптирана од веб-тонот со истиот наслов, со Ким Се-џеонг.[28][29] Ја играл улогата на Канг Тае-му, трета генерација чаебол и извршен директор.[30] Во март 2022 година, добил улога во серијата на Нетфликс „Времето Те Викаше“, јужнокорејска адаптација на тајванската драма Еден ден или еден ден.[31] Во мај 2022 година, Ан потпишал со Сегашноста Ко., агенцијата што ја коосновал со менаџер кој работел со него пред неговото деби.[32]

Филантропија[уреди | уреди извор]

На 16 август 2022 година, Ан донирал 50 милиони вони за да им помогне на погодените од поплавите во Јужна Кореја во 2022 година преку Здружението за помош при катастрофи на Кореја Мост Хоуп.[33]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

ТБАdata-sort-value="" style="background: #DDF; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2" | TBA

Година Наслов Улога Нав
Сезнаен читател Ким Док-ја [34]

Телевизиски серии[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки Нав.
2015 година Прскање, Прскање љубов Парк Јеон / Че А-џик [35]
2016 година Уште Еден Среќен Крај Ан Јунг-ву [36]
Среќен дом Чои Чул-су [37]
Забавувач Џи-ну [38]
2017 година Три бои фантазија - Кралица на прстенот Парк Се-гун Драма во еден чин [39]
Татко ми е чуден Парк Чеол-су [40]
2018 година Уште 17 Ју Чан [41]
2019 година Бездна Ча Мин [42]
2020–2023 година дДр Романтик Сео Ву-џин Сезона 2-3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина.
2021 година Љубители на Црвеното Небо Ха Рам [23]
2022 година Деловен предлог Канг Тае-му [28]

Веб серии[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Нав.
2018 година Врвен менаџмент Хјун Су Јонг [16]
2023 година Времето те Викаше Гу Јеон-јун / Нам Си-хеон [43]

Телевизиско шоу[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки Нав.
2015 година Секогаш КантарСезона 2 Член на актерската екипа [44]
2016 година Славна бромансаЧусеок Специјал со Џексон Ванг [45]
2021 година Моето Мало Старче Специјален домаќин Епизода 257 [46]
Година Наслов Белешки Нав.
2019 година 4-ти Награди за Уметник од Азија со Литеук, Лим Џи-јеон и Ненси [47]
2022 година Драмски Награди на SBS за 2022 година со Шин Донг-јуп и Ким Се-џеонг [48]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наслов Година Албум Белешки Уп.
„Себеси Со Тебе“ 2018 година ДУША како дел од ДУША [49]
"Гравитација" [50]
"Шеќерна Трска"
"Јас Внатре"
„Ќе Ти Покажам“</br> со З.Хера
Врвен менаџмент OST [51]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Име на церемонијата на доделување, година на доделување, категорија, номиниран на наградата и резултат од номинацијата
Церемонија на доделување Година Категорија Номиниран / Работа Резултат Нав.
А-Награди 2022 А-награди – Доверба Деловен Предлог Победничка [52]
АПАН Ѕвезди Награди 2021 Најдобар Нов Актер Д-р Романтик Номинирана [53]
2022 Награда за извонредност, актер во минисерија Љубители на Црвеното Небо
Деловен Предлог
Номинирана [54]
Награда за популарност Љубители на Црвеното Небо Номинирана [55]
Награда за Најдобар Пар Деловен Предлог (со Ким Се-џеонг) Номинирана
Азија уметнички награди 2017 Награда за дебитант Татко ми е Чуден Победничка [56]
2019 Избор Награда Ан Хјо-сеоп Победничка [57]
2020 Награда за Најдобар Актер Д-р Романтик 2 Победничка [58]
Награда за Популарност (Актер) Ан Хјо-сеоп Номинирана [59]
2022 Номинирана [60]
Баексанг Уметнички Награди 2020 Најдобар Нов Актор - Телевизија Д-р Романтик 2 Победничка [21]
Кореја Драма Награди 2019 Најдобар Нов Актер Бездна Номинирана [61]
МБЦ Драма Награди 2016 Најдобар Нов Актер Среќен Дом Номинирана [62]
СБС Драма Наградиѓ 2018 Најдобар Нов Актер Уште 17 Победничка [15]
Карактер на Годината Номинирана
2020 Награда за извонредност, актер во минисерија, акција/жанр драма Д-р Романтик 2 Победничка [22]
Награда за Најдобар Пар Д-р Романтик 2 (со Ли Сунг-кјунг) Номинирана [63]
2021 Награда за извонредност, актер во жанр на минисерија/фантастична драма Љубители на Црвеното Небо Победничка [26]
Награда за Најдобар Пар Љубители на Црвеното Небо (со Ким Ју-џунг) Победничка [64][27]
2022 Деловен Предлог (со Ким Се-џеонг) Победничка [65]
Награда за врвна извонредност, актер во мини-серијал романса/комедија драма Деловен Предлог Победничка [66]

Списоци[уреди | уреди извор]

Име на издавачот, година на листата, име на списокот и поставеност
Издавач Година Листикула Поставување Нав.
Форбс 2022 година Кореја моќна славна личност 40 37-ми [67]
2023 година 33-ти [68]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kim, Chae-yeon (September 6, 2021). ""17살 때 한국에 왔다"…배우 안효섭, 한국 오게 된 계기-캐나다 국적 화제". Top Star News (in Korean). Archived from the original on September 6, 2021. Retrieved September 6, 2021.
 2. Na, Won-seok (5 September 2021). „안효섭 국적은 캐나다?“. GG Ilbo (корејски). Архивирано од изворникот на September 25, 2022. Посетено на 6 September 2021.
 3. „Ahn Hyo-Seop (안효섭, Korean actor, singer)“. HanCinema. Архивирано од изворникот на July 19, 2019. Посетено на 2016-05-27.
 4. „안효섭 :: 네이버 인물검색“. Naver (корејски). Архивирано од изворникот на November 30, 2020. Посетено на 2017-10-30.
 5. „안효섭 '집안 반대'..."누나는 회계사, 형은 약사" [Ahn Hyo-seop's 'family opposition'... “My older sister is an accountant, my older brother a pharmacist”] (корејски). Asian Economy. January 14, 2018. Архивирано од изворникот на April 9, 2022. Посетено на April 9, 2022.
 6. Yoon, Hyo-jung (August 30, 2017). [인터뷰①]'아이해' 안효섭 "꿈 이루려 부모님 설득.. 홀로 캐나다→한국行". News 1 (корејски). Архивирано од изворникот на November 30, 2020. Посетено на March 1, 2020.
 7. Seo Ji-hyun (September 6, 2021). „안효섭 "17살에 홀로 캐나다→한국行, 부모님 달라지는 모습 마음 아파"(미운) [결정적장면]“ [Ahn Hyo-seop “I came from Canada to Korea alone at the age of 17, my heart hurts to see my parents change” (Ugly) [Decisive Scene]]. Newsen (корејски). Архивирано од изворникот на March 3, 2022. Посетено на March 3, 2022.
 8. Lee Ye-ji (March 7, 2019). „안효섭, 훈훈함 넘치는 일상…'서른이지만 열일곱입니다 이후 차기작도 기대감 UP' (корејски). Top Star News. Посетено на January 4, 2023.
 9. „Which K-drama actors almost debuted as K-pop idols?“. South China Morning Post (англиски). 10 November 2020. Архивирано од изворникот на August 4, 2021. Посетено на November 22, 2020.
 10. "신의 한 수다" 아이돌 연습생서 '배우'로 전향해 '대박' 친 스타 5인“. Insight (корејски). July 28, 2019. Архивирано од изворникот на November 30, 2020. Посетено на February 27, 2020.
 11. Jeong, Ji-won (October 1, 2015). „스타하우스, 프로젝트 그룹 원오원 출범…곽시양 포함“. Naver (корејски). Архивирано од изворникот на July 26, 2020. Посетено на February 27, 2020.
 12. Park Jeong-seon (April 8, 2022). „[D:PICK] 다음이 더 기대되는, 배우 안효섭“ [[D:PICK] Looking forward to the next one, actor Ahn Hyo-seop] (корејски). Dailyian. Посетено на January 17, 2023.
 13. Koh Seung-ah (March 21, 2017). „안효섭, '반지의 여왕'부터 '아버지가 이상해까지'..일주일 내내 활약“ [Ahn Hyo-seop, from 'Queen of the Ring' to 'Father is Strange'... active throughout the week] (корејски). The Korea Economic Daily. Посетено на January 17, 2023.
 14. Kim Min-joung (July 24, 2018). '서른이지만 열일곱입니다' 안효섭, 느낌대로 직진! 여태까지 없던 新 캐릭터“ ['Thirty but seventeen' Hyo-seop Ahn, go straight as you feel! A new character never seen before] (корејски). 매일신문. Архивирано од изворникот на February 8, 2022. Посетено на February 8, 2022.
 15. 15,0 15,1 Lee, Jihyun (January 1, 2019). [SBS 연기대상] 감우성·김선아, 공동 대상..베스트 커플상까지(종합) [[SBS Drama Awards] Gam Woo-sung, Kim Sun-ah, co- grand prize.. Best Couple Award (Comprehensive)]. News1 (корејски). Архивирано од изворникот на December 31, 2018. Посетено на June 26, 2020.
 16. 16,0 16,1 „Ahn Hyo-seop Turns From Athlete to Genius Musician“. Hancinema. TV Report. October 29, 2018. Архивирано од изворникот на March 30, 2019. Посетено на November 29, 2018.
 17. Lee, Song-hye (11 February 2019). '어비스' 박보영X안효섭, 캐스팅 확정…'영혼 부활 커플' 케미 예고 [공식입장]“. Xports News (корејски). Naver. Архивирано од изворникот на November 12, 2020. Посетено на February 27, 2020.
 18. Moon Ji-yeon (September 5, 2019). „[공식] 안효섭X모모랜드 낸시 '2019 AAA' MC 호흡“ [[Official] Hyo-seop Ahn X Nancy of Momoland '2019 AAA' MC breathing]. Sports Chosun (корејски). Архивирано од изворникот на February 9, 2022. Посетено на February 9, 2022.
 19. Jeong Ahn-ji (December 12, 2019). '낭만닥터 김사부2' 안효섭, '반전 첫 수술복 포스' 포착“ ['Romantic Doctor, Teacher Kim 2' Ahn Hyo-seop, 'Reversal of the first surgical uniform force' caught]. Sports Chosun (корејски). Архивирано од изворникот на February 8, 2022. Посетено на February 8, 2022.
 20. 정한별 (February 3, 2020). '낭만닥터 김사부 2' 이성경X안효섭, 시청률 공약 이행…감미로운 목소리 듀엣“ ['Romantic Doctor, Teacher Kim 2' Lee Sung-kyung X Ahn Hyo-seop, fulfilling the ratings promise... sweet voice duet]. Hankook Ilbo (корејски). Архивирано од изворникот на February 8, 2022. Посетено на February 8, 2022.
 21. 21,0 21,1 MacDonald, Joan (June 5, 2020). „2020 Baeksang Arts Awards Honor The Best Korean Dramas And Films“. Forbes. Архивирано од изворникот на June 5, 2020. Посетено на June 6, 2020.
 22. 22,0 22,1 Jeong Hee-yeon (December 31, 2020). „안효섭-이성경, 미니시리즈 판타지/로맨스 우수상 (2020 SBS 연기대상)“. sports.donga (корејски). Архивирано од изворникот на August 19, 2021. Посетено на December 31, 2020.
 23. 23,0 23,1 „SBS 측 "김유정X안효섭 '홍천기' 긍정 검토 중"[공식]“. star.mt (корејски). 19 November 2020. Архивирано од изворникот на July 13, 2021. Посетено на November 19, 2020.
 24. 함나얀 (August 27, 2021). '붉은 눈' 안효섭, 비밀스러운 이중생활 (홍천기)“ ['Red-Eyes' Ahn Hyo-seop, secret double life (Cheon-ki Hong)] (корејски). Donga.com. Архивирано од изворникот на February 7, 2022. Посетено на February 8, 2022.
 25. Moon Ji-yeon (September 6, 2021). '홍천기' 장태유 "마왕, 안효섭 땀과 열정으로 만들어진 캐릭터" ['Hongcheongi' Jang Tae-yu "The Demon King, Ahn Hyo-seop A character created with sweat and passion"] (корејски). Sports Chosun. Архивирано од изворникот на February 7, 2022. Посетено на February 8, 2022.
 26. 26,0 26,1 Jeong Hee-yeon (December 31, 2021). „안효섭-이솜 장르/판타지 우수상 [SBS 연기대상]“ [Ahn Hyo-seop - Esom Genre/Fantasy Excellence Award [SBS Acting Awards]] (корејски). Sports Donga. Архивирано од изворникот на January 2, 2022. Посетено на January 2, 2022.
 27. 27,0 27,1 Jeong Hee-yeon (December 31, 2021). „안효섭♥김유정 베스트 커플상 ft.김세정 [SBS 연기대상]“ [Ahn Hyo-seop ♥ Kim Yoo-jung Best Couple Award ft. Kim Se-jeong [SBS Acting Awards]] (корејски). Sports Donga. Архивирано од изворникот на January 2, 2022. Посетено на January 2, 2022.
 28. 28,0 28,1 Kim Yeon-han (June 10, 2021). „안효섭 '사내맞선' 출연 확정, 재벌3세 변신 [공식]“ [Ahn Hyo-seop confirmed to appear in 'Meet the Man', transformed into a third-generation chaebol [Official]] (корејски). hankyung. Архивирано од изворникот на June 10, 2021. Посетено на June 10, 2021 – преку Never.
 29. Hwang, Hye-jin (January 24, 2022). '사내맞선' 티저 공개, 얼굴 천재 CEO 안효섭 등장 "결혼합시다" ['Meet the Guy' teaser released, face genius CEO Ahn Hyo-seop appeared "Let's get married"] (корејски). Newsen. Архивирано од изворникот на January 24, 2022. Посетено на January 24, 2022.
 30. Lee, Min-ji (January 25, 2022). '사내맞선' 안효섭 첫 스틸, 완벽 슈트핏+얼굴 천재 CEO“ ["Meet the Man" Ahn Hyo-seop's first still, perfect suit fit + face genius CEO] (корејски). Newsen. Архивирано од изворникот на January 25, 2022. Посетено на January 25, 2022.
 31. Hong Se-young (March 31, 2022). „안효섭, 넷플릭스 '너의 시간 속으로' 출연확정 [공식]“ [Hyo-seop Ahn confirmed to appear in Netflix's 'Into Your Time' [Official]] (корејски). Sports Donga. Архивирано од изворникот на March 31, 2022. Посетено на March 31, 2022.
 32. Yoon Hyo-jeong (May 2, 2022). „안효섭, 오랜 매니저와 함께 소속사 더프레젠트컴퍼니 공동설립“ [Ahn Hyo-seop co-founded The Present Company with longtime manager] (корејски). News1. Архивирано од изворникот на May 2, 2022. Посетено на May 2, 2022.
 33. Kim Saet-byul (August 16, 2022). „안효섭, 집중호우 피해복구 이재민 위해 5천만 원 기부“ [Hyo-seop Ahn, donated 50 million won to the victims of localized torrential rain] (корејски). The Fact. Архивирано од изворникот на August 16, 2022. Посетено на August 16, 2022.
 34. Jeon, Hyung-hwa (October 24, 2023). „[단독] 이민호·안효섭·블랙핑크 지수·나나 등 '전지적 독자 시점' 초호화 캐스팅..12월 촬영“ [[Exclusive] Lee Min-ho, Ahn Hyo-seop, BLACKPINK's Jisoo, Nana, and others cast for 'Omniscient Reader's Point of View'...filming in December]. Daily Sports (корејски). Посетено на November 1, 2023.
 35. „안효섭을 기억해!… '퐁당퐁당 LOVE' 연기 첫 데뷔“. Hankook Ilbo (корејски). December 19, 2015. Архивирано од изворникот на July 23, 2018. Посетено на January 24, 2018.
 36. '한번 더 해피엔딩' 안효섭 "소중한 시간, 배움의 연속이었다". Asia Today (корејски). March 11, 2016. Архивирано од изворникот на July 23, 2018. Посетено на January 24, 2018.
 37. „Ahn Hyo-seop to join "Happy Home". Hancinema. eDaily. January 28, 2016. Архивирано од изворникот на March 30, 2019. Посетено на January 14, 2018.
 38. „[단독] 안효섭, '딴따라' 합류..지성과 호흡 '직진 행보'. Chosun (корејски). April 14, 2016. Архивирано од изворникот на July 23, 2018. Посетено на January 24, 2018.
 39. „Ahn Hyo Seob and Kim Seul Gi Happy To Work Together Again“. MSN. BNT News. January 18, 2017. Архивирано од изворникот на March 30, 2019. Посетено на January 24, 2018.
 40. „<아버지가 이상해> 송원석-안효섭, 주말 안방극장 책임지는 '케미 형제'. iMBC (корејски). June 1, 2017. Архивирано од изворникот на March 30, 2019. Посетено на January 24, 2018.
 41. „안효섭 '서른이지만 열일곱입니다' 출연확정…신혜선·양세종과 호흡 [공식입장]“. Sports Donga (корејски). May 17, 2018. Архивирано од изворникот на March 30, 2019. Посетено на May 23, 2018.
 42. 'Abyss' cast excited by show's script“. Korea JoongAng Daily. 4 May 2018. Архивирано од изворникот на May 20, 2019. Посетено на May 4, 2019.
 43. Kang Hyo-jin (March 31, 2022). „안효섭X전여빈X강훈, 넷플릭스 '너의 시간 속으로' 출연…'상견니' 리메이크[공식]“ [Hyo-seop Ahn X Yeo-bin Jeon X Hoon Kang to appear in Netflix's 'Into Your Time'... 'Sanggyeonni' Remake [Official]] (корејски). spoTV News. Архивирано од изворникот на March 31, 2022. Посетено на March 31, 2022.
 44. '언제나 칸타레2' 안효섭, 마지막 공연 비하인드 컷 공개 '화기애애'. TenAsia (корејски). August 6, 2015. Архивирано од изворникот на March 30, 2019. Посетено на January 24, 2018.
 45. „Watch Jackson and Ahn Yo Seob Show off Their Bromance“. Koogle. September 15, 2016. Архивирано од изворникот на August 6, 2019. Посетено на January 24, 2018.
 46. '미우새' 안효섭 "하루 마무리=술, 최대 3병…술버릇은 애정표현". NaverTV (корејски). September 5, 2021. Архивирано од изворникот на September 27, 2021. Посетено на September 27, 2021.
 47. Yoon Seong-yeol (November 25, 2019). '최초·최대·유일' 2019 AAA라서 특별한 이유①[2019 AAA in 베트남]“ ['First, largest, and only' 2019 AAA special reason ① [2019 AAA in Vietnam]]. Star News (корејски). Архивирано од изворникот на February 9, 2022. Посетено на February 9, 2022.
 48. Kim Da-eun (December 8, 2022). „신동엽·안효섭·김세정 '2022년 SBS 연기대상' 3MC로 낙점“ [Shin Dong-yeop, Ahn Hyo-seop, Kim Se-jeong nominated as 3 MCs at the 2022 SBS Drama Awards] (корејски). Ilgan Sports. Посетено на December 8, 2022.
 49. „Rising actors, singers collaborate for new band S.O.U.L“. The Korea Times. October 3, 2018. Архивирано од изворникот на July 25, 2019. Посетено на October 3, 2018.
 50. '탑매니지먼트' 안효섭X차은우X정유안X방재민 '소울', 스페셜 앨범 공개“. Sports Chosun (корејски). October 11, 2018. Архивирано од изворникот на April 5, 2019. Посетено на November 16, 2018.
 51. „슈퍼주니어에 갓세븐 진영까지..'탑매니지먼트', 초호화 OST '기대UP'. The Chosun Ilbo (корејски). November 15, 2018. Архивирано од изворникот на November 16, 2018. Посетено на November 16, 2018.
 52. Shin Ji-won (November 25, 2022). „이병헌x이종석x엄지원x안효섭x주종혁 수상, 아레나 에이어워즈 성료“ [Lee Byung-hun x Lee Jong-suk x Uhm Ji-won x Ahn Hyo-seop x Joo Jong-hyuk Prime Minister, Successful completion of the Arena Awards] (корејски). Ten Asia. Посетено на November 26, 2022.
 53. Kim, Myung-mi (November 13, 2020). „APAN STAR AWARDS' 우수상 후보 공개, 박보검부터 지창욱까지“. naver (корејски). Newsen. Архивирано од изворникот на November 16, 2020. Посетено на November 13, 2020.
 54. Kim Won-gyeom (August 31, 2022). '에이판 스타 어워즈' 송중기·손석구·김수현·김태리·박은빈 등 역대 최다 노미네이트“ ['Apan Star Awards', including Song Joong-ki, Son Seok-gu, Kim Su-hyeon, Kim Tae-ri, Park Eun-bin, etc.] (корејски). SpoTV News. Архивирано од изворникот на August 31, 2022. Посетено на August 31, 2022.
 55. Hwang, Hyo-yi (September 6, 2022). „강태오-박은빈'·'손석구-김지원'·'이준호-이세영' 베스트커플상은?“ [Best Couple Award for 'Kang Tae-oh - Park Eun-bin', 'Son Seok-gu-Kim Ji-won', 'Lee Jun-ho-Lee Se-young'?] (корејски). Sports Kyunghyang. Архивирано од изворникот на September 6, 2022. Посетено на September 6, 2022.
 56. „Kim Hee Sun & EXO win Grand Prize Awards at the 2017 Asia Artist Awards“. KBS World. November 16, 2017. Архивирано од изворникот на July 15, 2018. Посетено на January 24, 2018.
 57. 김휘선 (November 27, 2019). „안효섭·이정은, '2019 AAA' 초이스 배우상 수상 "과분" [Ahn Hyo-seop and Lee Jung-eun, '2019 AAA' Choice Actor Award "Excess"]. Star News (корејски). Архивирано од изворникот на February 8, 2022. Посетено на February 8, 2022.
 58. Lee Jung-ho (November 18, 2020). „안효섭, 베스트 액터상 수상 "성실하게 연기하겠다"[2020 AAA]“ [Ahn Hyo-seop, Best Actor Award "I will act faithfully" [2020 AAA]]. Star News (корејски). Архивирано од изворникот на February 8, 2022. Посетено на February 8, 2022.
 59. „2020 Asia Artist Award Actor Shortlist“. Twitter. Архивирано од изворникот на March 8, 2021. Посетено на November 13, 2020.
 60. „AAA Idolplus Popularity Award“. Посетено на November 9, 2022.
 61. '2019코리아드라마어워즈(KDA)' 연기대상 후보..김해숙·최수종·염정아·조정석 등“. Sedaily (корејски). September 27, 2019. Архивирано од изворникот на September 27, 2019. Посетено на September 28, 2019.
 62. Hong, Se-young (December 30, 2016). „[2016 MBC 연기대상] 남주혁X류준열, 남자 신인상 공동 수상“ [[2016 MBC Drama Awards] Nam Joo-hyuk X Ryu Jun-yeol, jointly awarded the Best New Actor Award] (корејски). Sports Donga. Архивирано од изворникот на September 8, 2022. Посетено на September 8, 2022.
 63. „2020 SBS 연기대상' 박은빈♥김민재, 이민호♥김고은 꺾고 베스트 커플상“. n.news.naver.com (корејски). Архивирано од изворникот на January 7, 2021. Посетено на 2021-01-05.
 64. Kim Chaeyeon (December 17, 2021). "홍천기-원더우먼→그해 우리는"…SBS, '2021 연기대상' 베스트 커플상 후보 공개“ ["Chunki Hong - Wonder Woman → That year we were"... SBS unveils nominations for Best Couple Award at '2021 Acting Awards']. Top Star News (корејски). Архивирано од изворникот на December 17, 2021. Посетено на December 17, 2021.
 65. Park, Ro-sa (December 31, 2022). '사내맞선' 베스트커플상 싹쓸이 김민규♥설인아→안효섭♥김세정 [SBS 연기대상]“ ['Business Proposal' Best Couple Award Sweep Kim Min-kyu ♥ Seol In-ah → Ahn Hyo-seop ♥ Kim Se-jeong [SBS Drama Awards]] (корејски). Ilgan Sports. Посетено на December 31, 2022.
 66. Park, Soo-in (December 31, 2022). '사내맞선' 안효섭 김세정, 나란히 최우수연기상 수상[SBS 연기대상]“ ['Business Proposal' Ahn Hyo-seop and Kim Se-jeong win the Top Excellence Award [SBS Drama Awards]] (корејски). Newsen. Посетено на December 31, 2022.
 67. Lee Jin-won (April 28, 2022). „2022 포브스코리아 선정 파워 셀러브리티 40“ [2022 Forbes Korea Selected Power Celebrity 40]. JoongAng Ilbo (корејски). Архивирано од изворникот на April 28, 2022. Посетено на April 28, 2022.
 68. „2023 파워 셀러브리티 40 | 세계가 주목하는 K-셀럽 파워“. Forbes Korea. 2023-04-23. Посетено на 2023-05-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Baeksang Arts Awards for Best New Actor (TV)Предлошка:SBS Drama Awards for Best New Actor