Анџело Болано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анџело Болано
Лични податоци
Полно име Анџело Болано Бизио
Роден на 6 јули 1918(1918-07-06)
Роден во Џенова, Италија
Починал на 13 октомври 1978(1978-10-13) (воз. 60 г.)
Држава Италија Италија
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 1951
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1936-1937 Сампјердаренезе Сампјердаренезе 15 (6)
1937-1941 Лигурија Лигурија 98 (34)
1941-1942 Милан Милан 25 (8)
1942-1943 Фјорентина Фјорентина 25 (11)
1944 Лигурија Лигурија 14 (2)
1945-1946 Аусониа Ла Специја Аусонија Ла Специја 18 (3)
1946-1948 Фјорентина Фјорентина 50 (7)
1948-1950 Марсеј Олимпик Марсеј 25 (12)
1950-1951 Мурсија Мурсија 13 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Анџело Болано Бизио (6 јули 1918 - 13 октомври 1978) ― италијански фудбалер, кој играл на позицијата напаѓач.

Во Италија тој играл за Сампјердаренезе, Лигурија, Милан, Фјорентина и Аусонија Ла Специја, како и за Олимпик Марсеј во Франција и Реал Мурсија во Шпанија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]