Анџелик Кербер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анџелик Кербер (германски: Angelique Kerber, 18 јануари 1988 година во Бремен ) е професионален германски тенисер од полско потекло. Почнала да игра тенис кога имала три години. Нејзиното најдобро место на списокот на ВТА е прво место, каде што таа првпат дошла на 12 септември 2016 година.Таа од 2003 година освоила 11 титули во ИТФ, таа ја освоила својата прва VTA титула само во 2012 година на Парискиот Опен. Учествувала во Австралија опен и на УС Опен во 2016 година, како и на Вимблдон 2018 првенството.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Кербер играла тенис од своите три години. Како тинејџер таа и пливала, и само по дипломирањето одлучила да игра тенис професионално. Нејзината мајка Бета е нејзиниот менаџер, а таткото на Славомир е нејзин тренер. Кербер е по потекло од Полска, која го смета за нивен втор дом Пушчиково. Тенискиот совет на Полска сакал Кербер да игра за Полска,[1] но одлучила да игра за земјата во која се родила. Затоа полскиот печат остро ја критикувал. Таа зборува германски, полски и англиски .

Стил на играта[уреди | уреди извор]

Иако е родена десничар, Кербер игра со левата рака. Поголемиот дел од нејзината кариера била дефанзивен играч. Во соработка со Торбен Белком, нејзиниот долгогодишен тренер, и Барбара Ритнер, селектор на Фед-купот на Германија, Анџелик влегла во својата игра со поагресивни снимки, почести напади и појави. Според неа, влијанието на одлуката за промена на стилот на играта имала познатиот германски тенисер Стефани Граф. Денес таа се смета за агресивен тенисер, која го диктира темпото на играта со силни удари од основната линија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „-{Kerber: Czuję się bardziej Polką.-|work=-{s24.pl}-|language=pl|archive-url=https://web.archive.org/web/20101127113404/http://s24.pl/kerber_czuje_sie_bardziej_polka-s51887.html%7Carchive-date%3D27. 11. 2010|url-status=dead|accessdate=7. 8. 2011.}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]