Антињи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антињи
Антињи is located in Франција
Антињи
Антињи
Координати: 46°37′15″ N; 0°46′06″ W / 46.6208333333° N; 0.768333333333° W / 46.6208333333; -0.768333333333Координати: 46°37′15″ N; 0°46′06″ W / 46.6208333333° N; 0.768333333333° W / 46.6208333333; -0.768333333333
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВандеја
ОкругФонтенај-ле-Комте
КантонЛе Шатењере
Општ. заедницаШатењерејски Крај
Површина122,17 км2 (856 ми2)
Население (2006)21.068
 • Густина0,48/км2 (1,2/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85005 / 85120
Надм. висина47 м
(прос. 11 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Антињиопштина во департманот Вандеја во Лоарскиот Крај во северна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]