Анемона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анемона
Anemones5.jpg
Научна класификација
Семејство: Ranunculaceae
Род: Anemone

Анемона или саса (латински: Anemone) е род на зелјести дикотиледони растенија од фамилијата на љутичиња (Ranunculaceae). Името е изведено од грчките зборови anemos - ветар и mone - живеење, затоа што некои видови се пронајдени на ветровити места. Тоа е релативно голем род на отпорни зелјасти растенија со убави цветови. Некои имаат кртоласти корења. Живеат во умерени и ладни краишта.

Аномони растат меѓу 15 до 30 цм, листови ѝ се во форма на розета, а цвеќињата можат да бидат црвени, роза и бели со шест и повеќе цветни ливчиња. Накчесто се одгледува како украсно цвеќе во дворовите и градините, а овој цвет е познат и како Адонисов цвет според бог од старогрчката митологија.

Видови[уреди | уреди извор]

вид висина боја на цветовите цветање
A.apennina 15cm розова, сина, бела март
A.baldensis 15cm бела, делимично розова од мај до јуни
А.blanda 15cm сина од јануари до март
A.canadensis 85cm бела јуни
A.coronaria 22cm до 30cm различни пролет
A.fanninii 100cm до 130cm бела јуни
A.x fulgens 35cm скрлетна анемона мај
A.gluciifolia 35cm до 100cm бледо виолетова лето
A.hortensis 33cm различно пролет
A.hupehensis 35cm до 100cm розова од август до октомври
A.x hybrida 130cm до 170cm розова од август до октомври
A.magellanica 15cm жуткасто бело јуни
A.multifida 15cm до 30cm црвена, бела, жолта јуни
A.narcissiflora 30cm жуткасто бело, розево од мај до јуни
A.nemorosa 15cm бела пролет
A.palmata 15cm бела, златножолта мај
A.pavonina око 30cm различни нијанси во март-април
A.ranunculoides 23cm до 30cm златножолта март
A.rivularis око 60cm бела мај
A.rupicola око 30cm бела од мај до јуни
A.sylvestris 30cm бела април
A.tetrasepala 95cm бела од мај до јуни
A.vitifolija 60cm бела лето

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]