Андроник Дука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андроник Дука
Совладетел на Византија
Владеење1068–1070
Роден(а)околу 1057
Починал(а)по 1081
ДинастијаДинастија Дука
ТаткоКонстантин X Дука
МајкаЕвдокија Макремболитиса

Андроник Дука (старогрчки: Ἀνδρόνικος Δούκας,латински: Andronicus Ducas, 1057-1081) бил совладетел на Византија во периодот од 1068 до 1078 година, од династија Дука.

Тој бил третиот син на императорот Константин X Дука († 1067) и неговата втора сопруга Евдокија Макремболитиса († 1096)[1], брат на Михаил VII Дука и Константин Дука.

Тој бил ученик на Михаил Псел. Во 1068 година неговата мајка се омажила за генералот Роман IV Диоген, кој веднаш бил прогласен за соимператор. Роман IV го прогласил за соимпертор Андроник Дука, иако тој бил оставен настрана од власта, заедно со неговата мајка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Polemis 1968, стр. 46; Kazhdan 1991, стр. 656.

Литрература[уреди | уреди извор]