Андреа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреа
Биографски податоци
Родено имеТеодора Руменова Андреева
Роден(а)23 јануари 1987
Софија
ПотеклоБугарија
Жанровифолк, поп-фолк,
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност2006 –сѐ уште
ИздавачиПајнер мјузик
СоработнициБорис ДалиГалена gergana dimova costi 55f grishol bafo band

Андреа, уметничко име на Теодора Руменова Андреева (Софија, 23 јануари 1987) — бугарска поп-фолк пејачка.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

  • Оган во крвта (Огън в кръвта) (2008)
  • Мене си ме барал (Мен си търсил) (2009)
  • Андреа (2010)
  • Лоша (2012)
  • Makel make (2021)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Албум Режисер
Като непознат 2006 Огън в кръвта Људмил Иларионов – Љуси
Не съм такава 2006 Огън в кръвта Људмил Иларионов – Љуси
Хладна нежност 2007 Огън в кръвта Људмил Иларионов – Љуси
Без теб 2007 Огън в кръвта Људмил Иларионов – Љуси
Красива лъжа 2007 Огън в кръвта Људмил Иларионов – Љуси
Страх 2008 Огън в кръвта Људмил Иларионов – Љуси
Фалшиво щастие 2008 Огън в кръвта Људмил Иларионов – Љуси
Няма те 2008 Огън в кръвта Људмил Иларионов – Љуси
Нямам причина 2008 Мен си търсил Људмил Иларионов – Љуси
Само мой 2008 Мен си търсил Људмил Иларионов – Љуси
Най-велик 2008 Мен си търсил Људмил Иларионов – Љуси
Дай ми всичко 2008 Мен си търсил Људмил Иларионов – Љуси
Избирам теб 2009 Мен си търсил Људмил Иларионов – Љуси
Мен си търсил 2009 Мен си търсил Људмил Иларионов – Љуси
Употребена 2009 Мен си търсил Људмил Иларионов – Љуси
Моята порода 2009 Мен си търсил Људмил Иларионов – Љуси
Излъжи ме 2009 Андреа 2010 Николај Нанков
С теб да бъдем пак 2010 Андреа 2010 Људмил Иларионов – Љуси
Неблагодарен 2010 Андреа 2010 Људмил Иларионов – Љуси
Блясък на кристали 2010 Андреа 2010 Људмил Иларионов – Љуси
Хайде, опа 2010 Андреа 2010 Људмил Иларионов – Љуси
Не ги прави тия работи 2010 Андреа 2010 Људмил Иларионов – Љуси
На екс 2011 Лоша Људмил Иларионов – Љуси
Докрай 2011 Лоша Георги Манов, Људмил Иларионов – Љуси
Предай се 2011 Лоша Мартин Макариев
Едно 2011 Лоша Људмил Иларионов – Љуси
Лоша 2012 Лоша Мартин Макариев
Пробвай се 2012 Basme hitove 2012 Николај Скерлев
Искам, искам 2012 Gremato'

Bulgaria 2012

Станислав Христов – Стенли
Лош герой 2013 Kato me tebe 2013 Људмил Иларионов – Љуси
Без окови 2013 Kato me tebe 2013 Bashmotion
Никой друг 2013 Basme hitove 2013 Андреа, Bashmotion
Няма да съм аз 2013 Nai nai sega te! 2013 Андреа, Јордан Петков
Пий едно от мене 2013 Basme hitove 2013 Андреа, Јордан Петков
Най-добрата 2014 Basme hitove 2014 Станислав Христов – Стенли
Искам нещо от теб 2014 Ti si lyubov 2014 Станислав Христов – Стенли
Секс за ден 2015 Fresh hits Bulgaria 2015 Станислав Христов – Стенли
Полудей 2015 Basme hitove 2015 Људмил Иларионов – Љуси
Всичко ми взе 2016 Basme hitove 2016 Људмил Иларионов – Љуси
Строго забранено 2017 Basme hitove 2017 Станислав Христов – Стенли
Егоист 2020 Basme hitove 2020 Станислав Христов – Стенли

Видеа на странски јазик[уреди | уреди извор]

Спот Премиера Режисер
Tyalee 2009 Људмил Иларионов – Љуси
Bellezza 2009 Људмил Иларионов – Љуси
I wanna 2010
Mine 2010 Људмил Иларионов – Љуси
Champagne 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Only you 2012 Мартин Макариев
Hayati 2013 Костадин Крстев – Коко
Pozovi me/Обади ми се 2013 Андреј Илиќ
Zvuk 2013 Visual Fever
Chupa song (Chupacabra) 2014 Јордан Петков
Bésame 2014 Станислав Христов — Стенли
Universal love 2015 Станислав Христов — Стенли
Passión 2015 Станислав Христов — Стенли
Love is mine 2016 Edward Aninaru, Станислав Христов, Људмил Иларионов – Љуси
Vitamin 2017 Станислав Христов — Стенли
Heart Beating Hard 2018 Станислав Христов — Стенли
Miss California 2018 Станислав Христов — Стенли
Amor Peligroso 2019 Андреа, Ричард Стан
Soledad 2020 Станислав Христов — Стенли

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]