Англ (Вандеја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англес
Грб на Англес
Англес is located in Франција
Англес
Англес
Координати: 46°24′26″ N; 1°24′22″ W / 46.407143° СГШ; 1.406189° ЗГД / 46.407143; -1.406189Координати: 46°24′26″ N; 1°24′22″ W / 46.407143° СГШ; 1.406189° ЗГД / 46.407143; -1.406189
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВандеја
ОкругЛе Сабле-д'Олоњ
КантонМоутриес-ле-Мауксфаитс
Општ. заедницаПејс моуиероис
Управа
 • ГрадоначалникМе Катерин Бертау
Површина134,27 км2 (1,323 ми2)
Население (2006)22.018
 • Густина0,59/км2 (1,5/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85004 / 85750
Надм. висина1 м
(прос. 9 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Англ (Вандеја)општина во департманот Вандеја во Лоарскиот Крај во Северна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]