Прејди на содржината

Ана Дука

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ана Дука (11-12 век) ― ќерка на Марија и Андроник Дука, внука на Трајан, синот на царот Јован Владислав.[1]

Се омажила за византискиот великодостојник Георги Палеолог кој како баџанак на императорот Алексеј I Комнин вршел високи должности во Византиското Царство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 169. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)