Амигдалин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амигдалин
Amygdalin structure.svg
Amygdalin-from-xtal-3D-balls.png
Назнаки
29883-15-6 X mark.svgН
ChEBI CHEBI:17019 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL461727 Yes check.svgОк
ChemSpider 570897 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
Слика
MeSH Amygdalin
PubChem 34751
UNII 214UUQ9N0H Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Штетност
NFPA 704
NFPA 704.svg
0
1
0
 
Слични супстанци
Слични супстанци vicianin, laetrile
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Амигдалинот е цијаноген гликозид изолиран од семето на бадемот. Освен бадемот, и некои други видови од родот Prunus содржат амигдалин како кајсијата (Prunus armeniaca).

Од 1950-те амигдалинот и неговата изменета форма летрил или витамин Б17 биле промовирани како лекови против рак. Меѓутоа, овие соединенија во никаква смисла не претставуваат витамини, а студиите покажале дека се неефективни во третманот на рак.