Алфред Едвардс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алфред Едвардс
Роден(а)Алфред Ормонде Едвардс
12 октомври 1850(1850-10-12)
Skyborry, England, United Kingdom
Починал(а)1909
ДржавјанствоБританец
Занимањестопанственик
Познат(а) поПрв претседател на ФК Милан

Алфред Ормонде Едвардс (англиски: Alfred Ormonde Edwards) — англиски фудбалер и еден од основачите на италијанскиот фудбалски клуб Милан.

Во 1899 година, тој заедно со Херберт Килпин и четворица сонародници го основале крикетскиот и фудбалски клуб Милан, а Едвардс станува и првиот претседател на клубот.

Поранешниот вице-конзул во Милано бил позната личност во миланските високи кругови и станува првиот изгласан претседател на Милан. Во јануари 1900 клубот станува дел од Италијанската фудбалска федерација. Едвардс исто така бил и играч на репрезентацијата на Англија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]