Александар Долски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Александар Александрович Долски (роден на 7 јуни 1938 година, Свердловск) - руски и советски поет, виртуоз гитарист [1][2], текстописец, глумец. Почесен уметник на РСФСР (1989), член на Унијата на драматурзи.

Животопис[уреди | уреди извор]

По завршување на образованието, работел како производител на алатки во фабриката „Уралектроапарат“ (1956 - 1957). Дипломирал на Градежниот факултет на Уралскиот политехнички институт во 1963 година, магистрирал на Факултетот за инженерство и економија и на Колеџот за музика во класата на гитара (1963). Во 1950-ти години, тој станал лауреат на првиот повоен натпревар на поп-уметници како гитарист (2-то место).

Во 1975 година се преселил во Ленинград. Работел во Истражувачкиот институт за урбанистичко планирање, од есента 1979 година бил глумец на Ленинградскиот театар за минијатури, една година подоцна станал поп-пејач. Победник на шестиот синдикален натпревар за поп-уметност.

Тој започнал да пишува музика додека бил на училиште (од 1949 г.) на своите песни. Напишал песни за филмовите „Постариот син“ и „Таверна на Пјатницкаја “. Тој глумел во вакви играни филмови од филмското студио „Ленфилм“, на пример во филмовите „Кога светците маршираат“ и „Нова Шехаразада“, како и во филмот „Игра со непознатото“. Автор е на музиката на стихови од француски, англиски, американски и руски поети. Хоби му е сликање.

Живее и работи во Санкт Петербург.

Дискографија[уреди | уреди извор]

До денес, дискографијата на Александар Долски вклучува винилни записи со формат ЛП, објавени од „Мелодија“:

Како и ЦД-а:

 • 1995 година - „Враќање во Санкт Петербург“
 • 1995 - „Ѕвезда на дланка“
 • 1996 година - Ангел чувар
 • 1996 година - Недостижна птица
 • 1997 година - Магла и дождови
 • 1997 година - Руското прашање
 • 1997 година - Трева и ветер
 • 1999 година - „Околу“
 • 1999 година - Тајната вечера
 • 1999 година - Концерт во Минск во Политехничкиот институт 22 јануари 1984, 2 ЦД
 • 1999 година - Концерт во Москва, во Олимпиското село, април 1991 година
 • 2000 година - есенски лет
 • 2000 година - „Руски бардови: А. Долски“

Во 1999 година, Мороз Рекордс објави серија од 10 ЦД-а со стари и нови песни.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Од 1971 година, Александар Долски глумел во 10 телевизиски, документарни и музички филмови.

Награди[уреди | уреди извор]

 • Почесен уметник на РСФСР (1989)
 • Лауреат на државната литературна награда именувана по Булат Окуџава (2002)
 • Член на аматерската книжевна асоцијација наречена Руска интеррегионална унија на писатели (РМСП) (2007)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]