Прејди на содржината

Академија „Леон Кожмињски“

Координати: 52°16′17″N 21°00′54″E / 52.2714° СГШ; 21.0150° ИГД / 52.2714; 21.0150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Академија „Леон Кожмињски“
Akademia Leona Koźmińskiego
Видприватен
Основан1993
ПрипадностEUA
European Law Faculties Association
The Global Compact
PRME
AIDA
IALS
РекторВитолд Белечки
Административен кадар
797
Студенти7.450 (2013/14 година)
МестоВаршава, Полска
Кампусurban 3,4 ha
Спортови12 екипи
http://www.kozminski.edu.pl/en/

Академија „Леон Кожмињски“ (полски: Akademia Leona Koźmińskiego; порано: Академија за претприемништво и менаџмент „Леон Кожмињски“) — приватна[1] непрофитна бизнис школа во Варшава, Полска, и се смета за „најголем приватен универзитет во Полска[2]. Тој бил основан во 1993 година и именуван по Леон Кожмињски, полски професор по економија и претприемништво, а исто така и татко на Анджеј Кожмињски - основач и прв ректор на училиштето. Академијата е една од најврвните деловни школи во светот, кампус на ESCP Europe од 2015 година[3] и единствената високообразовна институција во Полска, која поседува Тројна акредитација (EQUIS, AMBA, AACSB). Помалку од 1% од образовните институции во светот ги имаат овие три главни меѓународни акредитации за квалитет. Фајненшл Тајмс [4] го нарекол универзитетот како најдобра бизнис школа во Полска и Средна Европа.

Историја[уреди | уреди извор]

 • Март 1993 - Министерот за образование го основал како Школата за претприемништво и менаџмент во регистарот на недржавни универзитети.
 • Октомври 1993 - Универзитетот го стекнал правото на образование на додипломски студии по менаџмент и маркетинг.
 • 1996 - Дозвола да се спроведе доследен и комплементарен степен во менаџмент и маркетинг.
 • 1997 - Подобност за додипломски студии по финансии и банкарство.
 • 1998 - Одлуката за започнување на нови полиња на студирање: администрација. Централната комисија за научни титули и дипломи му додели на Универзитетот право да предава на степен докторати по економски науки од областа на науката за управување.
 • 1999 - Европска фондација за развој на менаџментот EFMD ја додели акредитивата EQUIS на универзитетот (Европски систем за подобрување на квалитетот), станувајќи 16-та бизнис-школа во Европа која е акредитирана од EQUIS.
 • 2000 - Според одлуката на Бирото на ректори на академски училишта во Полската академија „Кожмињски“ доби статус на универзитетско членство во CRASP, како единствен недржавен универзитет во оваа група.
 • 2001 - Академијата добила овластување да спроведе петгодишни магистерски програми по право и овластувања за постдипломски студии по финансии и банкарство.
 • 2002 - Подобност за дипломирање во отсуство на администрацијата.
 • 2003 - Подобност за повисоки стручни студии по социологија. Одлука на Централната комисија за академски дипломи. Универзитетот добил право на постдипломски студии по економски науки во дисциплината на науката за управување.
 • 2004 - Отворен оддел по психологијата на менаџментот и програми за европски студии. Академијата добила права за докторски студии во управувањето.
 • 2005 - Универзитетот добил потврда за безусловна акредитација на EQUIS - Европскиот систем за подобрување на квалитетот.
 • 2008 - Централната комисија за академски дипломи и титули одлучила да и додели на Академијата за менаџмент и претприемништво орган за да го додели степенот на докторат по економски науки во дисциплината економија. Покрај тоа, на универзитетот е акредитиран од AMBA. Министерот за наука и високо образование му дал на универзитетот дозвола да спроведе втор степен по социологија и го промени името на универзитетот од Академијата за менаџмент и претприемништво Кожмињски до Универзитет Кожмињски.
 • 2009 - Универзитетот добил овластување да спроведе студии од I и II степен по економија. Покрај тоа, Централната комисија за академски дипломи и титули одлучила да му даде дозвола на Универзитетот да доделува докторати на правни науки во дисциплината на правото.
 • 2013 - Универзитетот ги стекнал правата за доделување на докторски студии од областа на финансиите.

Преглед[уреди | уреди извор]

Училиштето работи со програми на полски и на англиски јазик, и нуди развиен студиски систем на дипломско, , постдипломско, магистерско и докторско ниво, и можат да се изучува менаџмент, финансии, право, европски студии, социологија и психологија.

Од 2011 година, таа е единствената приватна бизнис школа во Полска со целосен докторат (од 1998 година) и хабилитација (од 2003 година). Министерството за наука и високо образование исто така има право да им додели докторски титули по право и економија (од 2009 година).

Акредитации[уреди | уреди извор]

Во 1999 година Универзитетот бил првото бизнис училиште во Средна и Источна Европа кое добило акредитација на EQUIS[2]. Во 2005 година акредитацијата била проширена. Универзитетот исто така станал првото бизнис училиште во Средна и Источна Европа акредитирано од AACSB (од 2011[5]), AMBA,[6] и CEEMAN. Покрај тоа, универзитетот е полноправна членка на ELFA и EUA.

Награди и рангирање[уреди | уреди извор]

Академијата „Леон Кожмињски“ е високо рангиран од страна на многу меѓународни и домашни универзитетски рангирања.

 • Европско бизнис училиште на 41-то место во 2014 година (37 во 2013, 37 во 2012[7]).
 • Мастерс во финансии на 21 во 2014 (19 во 2013, 21 во 2012[8]).
 • Магистер по менаџмент 35 во 2014 година (25 во 2013, 28 во 2012[9]).

Студентски живот[уреди | уреди извор]

Кампусот на Кожмињски на 3,4 хектари се состои од четири згради (А, Б, Ц и Д) со вкупна површина од околу 20.000 квадратни метри. Се наоѓа во Прага Полноц во североисточниот дел на Варшава. Во училиштето има 6 големи аудиториуми (секоја со седишта помеѓу 100 и 200 луѓе), како и 26 училници (седишта од 50 до 100 луѓе) и 24 работилници (седишта до 50 лица). Поголемите училници и сите сали имаат аудио-визуелна опрема. Училиштето поседува и сала во Сенатот (120 седишта), 4 компјутерски лаборатории и 2 опслужувачки соби. 3 кафулиња се достапни за факултет и студенти и се наоѓаат во просториите, како и книжарница, 2 фотокопирни канцеларии, 5 машини за кафе, банкомат, пошта, 5 студентски канцеларии и 3 апартмани за посета на членови на факултет. Исто така, има 98 целосно опремени факултетски и административни канцеларии.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kaplan Andreas (2018) A school is “a building that has four walls…with tomorrow inside”: Toward the reinvention of the business school, Business Horizons
 2. 2,0 2,1 „Cienski, Jan (2008) "School profile: Kozminski University", Financial Times online“. Архивирано од изворникот на 2014-01-21. Посетено на 2018-05-14.
 3. Strategic alliance between ESCP Europe and KU
 4. Financial Times Ranking – 2014
 5. KOZMINSKI UNIVERSITY BECOMES THE FIRST SCHOOL IN POLAND TO EARN AACSB INTERNATIONAL ACCREDITATION - AACSB announcement Архивирано на 4 мај 2012 г.
 6. „AMBA guide“. Архивирано од изворникот на 2014-04-22. Посетено на 2018-05-14.
 7. "Financial Times" school profile, source ft.com“. Архивирано од изворникот на 2021-04-16. Посетено на 2018-05-14.
 8. "Financial Times" school profile, source ft.com“. Архивирано од изворникот на 2019-01-09. Посетено на 2018-05-14.
 9. "Financial Times" school profile, source ft.com“. Архивирано од изворникот на 2021-01-28. Посетено на 2018-05-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°16′17″N 21°00′54″E / 52.2714° СГШ; 21.0150° ИГД / 52.2714; 21.0150