Азербејџански државен економски универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азербејџански државен економски универзитет
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti
Податотека:Azerbaijan State University of Economics logo.jpg
ВидДржавен
Основан1930
РекторПроф. Адалат Мурадов
Студенти12.000
МестоБаку, Азербејџан
www.unec.edu.az
Зградата на Азербејџанскиот државен економски универзитет во Азербејџан на ул. Истиглалијат

Азербејџански државен економски универзитет (АДЕУ) ( азерски: Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (ADIU) ) е државен универзитет во Баку, Азербејџан. АДЕУ е основан во 1930 година и е една од најголемите образовни институции во Закавказјето. АДЕУ има 14 факултети, на кои се образуваат 16 илјади студенти, исто така се понудени 57 специјалистички магистерски програми, и вработувајќи повеќе од 1000 наставници, меѓу кои 62 професори и 344 доценти, меѓу кои има активни членови на Азербејџанската академија на науките, Њујоршката академија на науките, добитници на државни награди, почесни наставници и научници. АДЕУ е полноправна членка на Европското универзитетско здружение, Федерација на универзитети на исламскиот свет, Универзитетски совет на организација на Црноморската економска соработка и Евроазиското универзитетско здружение. На универзитетот студираат и 650 студенти на додипломски и постдипломски студии од 10 земји во светот.

Во 2007 година на АДЕУ започнаа да функционираат Библиотечниот и информативен центар и студентскиот центар за кариера, а исто така беше отворена и новата 7-катна образовна зграда која ги исполнува највисоките меѓународни стандарди. Истата година АДЕУ ја доби наградата „Европски квалитет“ и стана дел од Европскиот клуб на ректори и Европското универзитетско здружение.

Стратешката насока на развојот на АДЕУ беше да се донесе образовниот процес до меѓународните стандарди до 2010 година, завршувајќи го меѓународниот процес на акредитација и да се обезбеди целосна усогласеност со Болоњскиот процес, како и поактивно учество на меѓународниот пазар на образовни услуги. Во моментов универзитетот го водат ректорот и професор Адалат Мурадов и пет проректори [1][2] .

Историја[уреди | уреди извор]

Дербентов огранок[уреди | уреди извор]

Загаталски огранок[уреди | уреди извор]

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Награди и сертификати[уреди | уреди извор]

Почесни докторати[уреди | уреди извор]

Познати дипломци[уреди | уреди извор]

 • Исмат Абасов, вицепремиер на Република Азербејџан
 • Аваз Алабаров, поранешен министер за финансии на Република Азербејџан
 • Физули Алабаров, поранешен министер за труд и социјална заштита на населението во Република Азербејџан
 • Азер Амирасаланов, началник на Одделот за прашања за аграрна политика на претседателската администрација на Република Азербејџан
 • Хејдар Асадов, министер за земјоделство на Република Азербејџан
 • Руфат Асланли, претседател на Државната комисија за хартии од вредност на Република Азербејџан
 • Назим Ибрахимов, претседател на Државната комисија за работа со дијаспората на Република Азербејџан
 • Телман Исмаилов, поранешен стопанственик
 • Карам Хасанов, претседател на Комисијата за прашања на државниот имот на Република Азербејџан
 • Микаил Џабаров, министер за образование на Република Азербејџан
 • Елдар Махмудов, поранешен министер за национална безбедност на Република Азербејџан
 • Фазил Мамедов, министер за даноци на Република Азербејџан
 • Али Масимов, поранешен вршител на должноста премиер на Република Азербејџан
 • Салим Муслимов, министер за труд и социјална заштита на населението во Република Азербејџан
 • Шахин Мустафаев, министер за економија и индустрија на Република Азербејџан
 • Елман Рустамов, претседател на Управниот одбор на Централната банка на Азербејџан
 • Арис Хусеинов, економист-сметководител на групата компании БЦЦ

Интересни факти[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „UNEC — RECTOR“. unec.edu.az (англиски). Посетено на 2017-11-28.
 2. „UNEC — RECTORATE“. unec.edu.az (англиски). Посетено на 2017-11-28.
 3. 3,0 3,1 „UNEC — HONORARY DOCTORATES“. unec.edu.az (англиски). Посетено на 2017-12-01.