Агнета Екемир

Од Википедија — слободната енциклопедија

Агнета Мари-Ана Екемир на (родена на 2 јули 1950- починала на 28 декември 2018) била шведска глумица, модел и дизајнер на облека.

Биографија[уреди | уреди извор]

Екемир е родена во Карлсборг во округот Вестра Јеталанд. Почнала да се занимава со манекенство на млада возраст, а се преселила во Њујорк во САД кога имала 20 години.

Таа била фотографирана од Life Magazine кога се појавила спроти петте полуфиналистки глумици за улогата со Џејмс Бонд во „На тајната служба на нејзиното височество“. Кратко време по појавувањето во филмската продукција на семејството Дизни 1974 година, Островот на врвот на светот, Екемир се појавила на насловната страница и во изданието на списанието Плејбој во октомври 1975 година, како Playboy Playmate. Нејзиниот успех во САД довело до понуди на улоги од висок профил во Шведска, а во 1975 година таа се појавила во филмот Лавот и Богородица со Свен-Бертил Таубе и режиран од Ларс-Магнус Линдгрен.

По пензионирањето од глумата, таа ги свртела своите таленти кон дизајнот на облека. Нејзините последни дизајни биле прикажани на Љубов (шведски за Дарлинг), на авенијата Колумбос, во Менхетен, Њујорк Сити; блок од местото каде што живеела во стан со поглед на Централ Парк. Таа се вратила во Шведска во 2013 година, а починала во Стокхолм во 2018 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1971: Блиндмен – Пилар
 • 1974: Островот на врвот на светот - Фреја
 • 1975: Лавот и Богородица - Девица
 • 1977: Tој Кентаки Фрид Филм – Минг Чоу (сегмент „Тупаница јени“)
 • 1978: Флешбек од епизодата на чипови! – Прва жена во автомобил
 • 1979: Зимата убива - медицинска сестра
 • 1979: Куќата на Кристофер - Хана
 • 1980: Ниво на лет 450 - Аино
 • 1981: Олсон во секунда или Нема потреба да се грижите - Ингер
 • 1982: Скршено небо - Марта

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Agneta Eckemyr at IMDb
 • „Agneta Eckemyr“. The New York Times.