Автодром Сочи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Автодром Сочи
Sochi Autodrom logo.png
Circuit Sochi.svg
МестоположбаСочи, Краснодарски Крај, Русија
Временска зонаMSK+0 (УТЦ+3)
Координати43°24′37″ СГШ; 39°58′06″ ИГД / 43.410278° СГШ; 39.968271° ИГД / 43.410278; 39.968271Координати: 43°24′37″ СГШ; 39°58′06″ ИГД / 43.410278° СГШ; 39.968271° ИГД / 43.410278; 39.968271
Капацитет55.000
Оддел на ФИА1
Broke groundјули 2011
Отворен21 септември 2014[1]
АрхитектХерман Тилке
Главни настаниФИА Формула 1
Голема награда на Русија (од 2014)
Шампионат Формула 2 (од 2018)
Руски шампионат со туристички автомобили (од 2014)<
Патека на Големата награда
Должина5,848 km (3,634 mi)
Кругови18
Најбрз круг1:36.844 (Финска Кими Раиконен, Ферари, 2017, Формула 1)
Кратка патека
Должина2,313 km (1,437 mi)
Websitesochiautodrom.ru

Автодром Сочи (руски: Сочи Автодром),[2] претходно познат како Меѓународна улична патека Сочи[3] и Патека на Олимпискиот парк Сочимото-спорт тркалиште, долго 5,848 km во црноморскиот град Сочи во Краснодарскиот Крај, Русија.[4][5]

Патеката е слична со Пекиншката олимписка зелена патека и Патеката на Сиднејскиот олимписки парк. Првата трка за Големата награда на Русија се одржала во 2014 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sochi Autodrom officially opened in Russia“, „Formula1.com“, Formula One Administration, 22 септември 2014 (посет. 4 октомври 2014 г).
  2. „2014 Formula 1 Russian Grand Prix“. Formula 1.com. Formula One Administration. 
  3. Kabanovsky, Aleksander. „Vettel impressed by Russian circuit after first visit“, „Autosport.com“, Haymarket Publications, 22 април 2013.
  4. Collantine, Keith. „Russia to join F1 calendar in 2014“, „F1 Fanatic“, Keith Collantine, 14 октомври 2010.
  5. OMEGA“, OMEGA (Developer) (посет. 26 октомври 2011 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]