Авенија Паулиста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авенија Паулиста

Авенија Паулиста (португалски: Avenida Paulista) е широка авенија во Саун Пауло, Бразил. Се смета за еден од главните финансиски центри на градот, како и еден од нејзините најголеми карактеристични места. Авенијата била отворена на 8 декември 1891 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]