Авенастерол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Авенастерол
Avenasterol structure.svg
Систематско име (3S,5S,10S,13R)-10,13-Dimethyl-17-[(Z,2R)-5-propan-2-ylhept-5-en-2-yl]-2,3,4,5,6,9,11,12,14,15,16,17-dodecahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-3-ol
Назнаки
ChemSpider 4444703
Jmol-3D слики Слика
PubChem 25245230
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Точка на топење
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Авенастерол е соединение од групата на стероли.[1]

Нерастворлив е во вода. Присутен е во оризот, глуварче, печурки, што го прави потенцијален биомаркер за употребата на овие прехранбени производи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cederberg, H; Gylling, H; Miettinen, TA; Paananen, J; Vangipurapu, J; Pihlajamäki, J; Kuulasmaa, T; Stančáková, A; Smith, U; Kuusisto, J; Laakso, M (2013). Travis, Alexander J (уред.). „Non-cholesterol sterol levels predict hyperglycemia and conversion to type 2 diabetes in Finnish men“. PLOS ONE. 8 (6): e67406. doi:10.1371/journal.pone.0067406. PMC 3696087. PMID 23840693.