Џорџ мост на Њу Ривер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ мост на Њу Ривер
Newrivergorgebridge.jpg
Координати38°04′15″ N; 81°04′48″ W / 38.070731° СГШ; 81.080046° ЗГД / 38.070731; -81.080046Координати: 38°04′15″ N; 81°04′48″ W / 38.070731° СГШ; 81.080046° ЗГД / 38.070731; -81.080046
Носи("Mountaineer Expressway")
ПреминуваЊу Ривер, CSX-железница
МестоФејетвил,Западна Вирџинија,  САД
Официјален називNew River Gorge Bridge
ОдржувачWest Virginia Department of Transportation
Особености
Видво форма на лак
Вкуп. должина924 m
Ширина21,1 m, 4 коловозни ленти
Најдолг распон518,2 m
НатпросторDeck arch, unlimited clearance
Потпростор267 m
Историја
Отворен22 октомври, 1977
Сообраќај
Дневен сообраќај17.000 возила/ден
Местоположба


Мостот Џорџ на Њу Ривер (анг. New River Gorge Bridge) е челичен мост во форма на лак во Фејетвил, Западна Вирџинија, САД. Со својата должнина од 924 m, долги години беше најдолг мост на светот од тој тип.[1] лакот има распон од 518 m. Низ него поминуваат околу 17,000 моторни возила на ден.


Извори[уреди | уреди извор]

  1. Лупу мостот во Шангај, Кина, е моментално најдолгиот мост од тој тип.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]Поглед на мостот од воздухот.
Поглед на мостот