Џорџ мост на Њу Ривер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ мост на Њу Ривер
Newrivergorgebridge.jpg
Координати 38°04′14.63″ СГШ 81°04′48.16″ ЗГД / 38.070731, -81.080046
Носи ("Mountaineer Expressway")
Минува Њу Ривер, CSX-железница
Место Фејетвил,Западна Вирџинија,  САД
Официјален назив New River Gorge Bridge
Одржувач West Virginia Department of Transportation
Особености
Вид во форма на лак
Вк. должина 924 m
Ширина 21,1 m, 4 коловозни ленти
Најдолг распон 518,2 m
Натпростор Deck arch, unlimited clearance
Потпростор 267 m
Историја
Отворен 22 октомври, 1977
Сообраќај
Дневен сообраќај 17.000 возила/ден
MackinacBridgeSat1.jpg


Мостот Џорџ на Њу Ривер (анг. New River Gorge Bridge) е челичен мост во форма на лак во Фејетвил, Западна Вирџинија, САД. Со својата должнина од 924 m, долги години беше најдолг мост на светот од тој тип.[1] лакот има распон од 518 m. Низ него поминуваат околу 17,000 моторни возила на ден.


Извори[уреди | уреди извор]

  1. Лупу мостот во Шангај, Кина, е моментално најдолгиот мост од тој тип.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]Поглед на мостот од воздухот.
Поглед на мостот