Џонкорски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џонкорски јазик
Застапен воЧад
ПодрачјеСалмат
Говорници(1,500 во 1993 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3jeu

Џонкорскиот, или џонкорско-бурматангулски, е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1993 година, јазикот го зборувале само 1.500 жители. Јазикот се зборува западно од Абу Деја, во регионот Салмат и пограничниот предел на регионот Гера во Чад. За јазикот познати се само два дијалекта, дугнејски и мусуњејски. Гиолем дел од Џонкорците наместо џонкорски денес зборуваат арапски, а јазикот од младото население се користи само во две села.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Џонкорски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]