Џои (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џои
Joey
Создадена од Скот Силвери
Шана Голдберг Михан
Улоги Мет Лебланк
Андреа Андерс
Пауло Костанзо
Џенифер Колиџ
Воведна тема Sunny Hours од Long Beach Dub Allstars
Земја на потекло  САД
Бр. на сезони 2
Бр. на епизоди 46 (список на епизоди)
Продукција
Времетраење 22 минути
Продукциска куќа Silver & Gold Productions
Warner Bros. Television
Прикажување
Првична мрежа NBC
Првично прикажување 9 септември, 2004 – 7 март, 2006
Хронологија
Претходник Пријатели (1994-2004)
Мрежна страница nbc.com/Joey/

Џои (англиски: Joey) беше американска комична телевизиска серија во која главниот лик е толкуван од актерот Мет Лебланк кој ја репризира својата улога на Џои Трибијани од серијата Пријатели. Оваа серија премиерно се прикажа на американската телевизиска програма NBC на 9 септември, 2004, во иститиот ден и време во кое поранешната серија Пријатели се прикажуваше. Оваа серија беше прекината со емитување во мај, 2006 од страна на NBC, а остатокот од епизодите не беа прикажани.