Прејди на содржината

Џизо Бозацу

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џизо Бозацу (јапонски: 雙六 или 双六) - бог на милосрдието во јапонската митологија. Тој е заштитник на патниците, малите деца и идните мајки. Им помага на луѓето кога се во неволја, ги чува од пожар, болести, глад итн., а по смртта ги спасува од пеколните маки. Според верувањето, тој се родил по смртта на Буда.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Džašumon“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 66.