Џедкаре Шемаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џедкаре Шемаи
Фараон на Египет
ВладеелUnknown, Осма египетска династија?
ПретходникНеферкаре Неби?
НаследникНеферкаре Кенду?

Џедкаре Шемаи можеби бил древен египетски фараон за време на осмата династија од Првиот преоден период. Неговото име е потврдено само со кралскиот список од Абидос, и ниту еден запис од тоа време или градба со неговото име не се пронајдени.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Thomas Schneider: Lexikon der Pharaonen. Albatros, Düsseldorf 2002, ISBN 3-491-96053-3, p. 114.
  2. Jürgen von Beckerath: Handbuch der ägyptischen Königsnamen.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]