Џамија (Тисовица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија (Тисовица)
Тисовица 05.jpg
Поглед на селската џамија од патот
Основни податоци
МестоТисовица, Македонија
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1
Надм. вис.661

Џамија (Тисовица) — главна и единствена џамија во селото Тисовица, во Општина Зелениково, Македонија.[1]

Се претпоставува дека џамијата е изградена во 1932 година, кога била само обновена куќа без минаре.[2]

Пред изградбата на џамијата, верските потреби, тисовичките муслимани ги извршувале во џамиите во селата Гумалево и Палиград.[2]

Не се знае точниот период, но селската џамија денес поседува и мало минаре.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1952). Поречието на Кадина Река. Скопје: Филозофски факултет - Скопје. стр. 65–68. |access-date= бара |url= (help)


Координати: 41°49′22″N 21°32′35″E / 41.82278° N; 21.54306° E / 41.82278; 21.54306