Џамија (Будаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија во Будаково

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°08′24.4″N 21°28′26.7″E / 41.140111° N; 21.474083° E / 41.140111; 21.474083
Место Будаково
Архитектура
Минариња 1

Џамија во Будаково — главна и единствена џамија во селото Будаково.[1] Џамијата се наоѓа во западниот дел од селото, непосредно од десната страна на патот кој продолжува кон селото Жужње.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има четириаголна основа. Објектот е обоен во бела боја и е покриен со пирамидален кров од ќерамиди. Минарето на џамијата има едно шерефе. Дворот на џамијата е ограден со ограда од бетонски блокови, а во него има и помошен објект.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 82. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]