Џамија Хасан II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Хасан II
Џамија Хасан II
Основни податоци
МестоКазабланка, Мароко Мароко
Координати33°36′26.43″N 7°37′57.22″W / 33.6073417° СГШ; 7.6325611° ЗГД / 33.6073417; -7.6325611
Припадностислам
Духовно-организациски статусЏамија
Архитектонски опис
Архитектонски типЏамија
Завршен1993
Особености
Сместивост25.000
Куполи1
Минариња1
Висина на минарето210m[1]

Џамијата Хасан II (арап. مسجد الحسن الثاني) се наоѓа во Казабланка, Мароко. Дизајнирана е од францускиот архитект Мишел Пинсо. Таа е втора најголема џамија во светот, по Масџид Ал-Харам во Мека. Поставена е на платформа, со поглед на Атлантикот кој може да се види и низ огромниот стаклен под. Собира 25.000 верници, и уште 80.000 можат да се сместат во дворот. Минарето е највисоко во светот, 210м.

Посветена е на кралот Хасан II и требало да биде завршена за неговиот 60-ти роденден во 1989, но градбата продолжила сѐ до 1993.

Изградена е асеизмички, со греени подови, електрични врати и лизгачки покрив.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kingfisher Geography encyclopedia. ISBN 1-85613-582-9. Page 137