Џамал ал Фадл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамал ал Фадл
Роден(а)1963
Судан
Други имињаЏамал ​​Ахмед Мохамед ал Фадл
Занимањепоранешен член на Ал-Каеда

Џамал ал Фадл (арапски: جمال أحمد محمّد الفضل‎, 1963) е судански милитант и поранешен член на Ал-Каеда. Ал Фадл бил еден од најблиските соработници на Осама Бин Ладен во раните 1990-ти години. Тој бил регрутиран во војната во Авганистан, за да во 1988 година се приклучи кон Ал-Каеда, заколнувајќи се на верност кон Бин Ладен. По спорот со лидерот каде според некои тој проневерил 110.000 $, тој побегнал во САД, каде на нивните власти им открил големи тајни на Ал-Каеда.