Љубовни рани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубовни Рани
Жанрдрама, теленовела
УлогиЖаклин Бракамонтес
Гај Екер
Дијана Брачо
Серхио Сендел
Ингрид Мартц
Воведна тема"Heridas de Amor" , Ricardo Montaner
Земја на потеклоМексико
Првичен јазикШпански
Бр. на епизоди130
Продукција
Извршен продуцент(и)Роберто Хернандез Васкес
МестоположбаГрад Мексико
Табаско
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаКанал2
Првично прикажување3 април 2006 – 22 септември 2006
Хронологија
СледбеникДвете лица на Ана (2006–2007)
Надворешни врски
Мрежна страницаesmas.com/heridasdeamor

Љубовни Рани е романтична мексиканска теленовела. Серијата е снимена во текот на 2006 година, со 130 епизоди. Оваа теленовела е преработка на мегапопуларната теленовела Валерија и Масксимилиано, која својата премиера во Мексико, ја почувствува во 80-те. Серијата кај нас се емитувала на Сител-телевизија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Миранда Сан Лоренте е модерна продуховена млада жена која се чини има се: убавина, богатство и љубов. Нејзиниот татко милионерот Гонзало планира неговото богатство и работа да и го препушти на неа, бидејќи од трите ќерки таа најмногу го потсетува на него. Мислите на Миранда се насочени кон престојната свадба со Фабрисио, кој треба да се врати од странство, но не ни сонува дека тој не сака да ја земе за жена. Берта е тетката на Миранда која никако не може да ја излаже Миранда со нејзината љубезност. Фабрисио се враќа во градот со пријателот Алехандро кој верува дека Гонзало го убил неговиот татко и бара одмазда. Но, тој за првпат во животот ќе се вљуби во жена и тоа во Миранда. Таа исто така е привлечена од него и започнуваат врска на љубов и омраза.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Жаклин Бракамонтес Миранда
Гај Екер Алехандро
Диана Брачо Берта
Серхио Сендел Сесар
Ингрид Мартц Рената
Нурија Багес Фернанда

Љубовни Рани на Балканот[уреди | уреди извор]

Македонија: Сител Телевизија
Словенија: ПОП ТВ
Бугарија: бТВ
Србија: Пинк Телевизија
Црна Гора: Пинк М
Босна и Херцеговина: Пинк БХ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]