Јута Клајншмид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јута Клајншмид во 2001
Јута Клајншмид, Рели-Париз-Дакар, 2005
Јута Клајншмид, Рели-Париз-Дакар, 2007

Јута Клајншмид (родена 29 август, 1962) е германски натпреварувач на теренски трки со автомобили. Таа е позната по многубројните учества на релито Дакар, а особено по нејзината победа на релито во 2001, станувајќи првата жена со победа на релито.[1]

Таа е родена во Келн, Германија, а пораснала во Берхтесгаден, Горна Баварија.[2] Таа студирала физика на факултетот Исни Политекс, а потоа работела во BMW.[2] Своето прво учество на релито Дакар го имала во 1988, возејќи со BMW мотор.[2] Во 1994, таа се префрлила на категоријата коли, и во 1997, таа станала првата жена со победа на патека.[3] Следната година таа се искачила на подиумот, а во 2001, таа станала првата жена победник на релито.[1][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Kleinschmidt makes rally history“, „BBC Sport“, 21 јануари 2001 (посет. 6 април 2009 г).
  2. 2,0 2,1 2,2 Volland, Bernd. „Jutta Kleinschmidt“, „Stern“, 6 март 2003 (посет. 18 јуни 2009 г). (на Германски)
  3. 3,0 3,1 Schneider, Josef. „Köpfe: Jutta Kleinschmidt“, „Werkzeugforum“, 20 април 2009 (посет. 18 јуни 2009 г). (на Германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]