Јулијана Лазаревска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фреска со Јулијана Лазаревска.

Јулијана Лазаревска, позната и како Јулијана Муромска, (1530 – 10 јануари 1604) ― светица во православната црква. Таа е родена во Москва, во семејството на Јустин и Стефанида Недјурев, а се омажила за Георгија Осоргин, сопственик на селото Лазарево, во близина на Муром. Таа живеела праведен живот, посветувајќи се на помагање на сиромашните и сиромашните луѓе.[1]

Нејзиниот живот се смета за пример на лаик кој живее во светот, бидејќи секој може да му угоди на Бога не само со повлекување од светот во монашка ќелија, туку и во семејството, среде грижата за децата, брачниот другар и членовите на домаќинството.

Денот на светата Јулијана Лазаревска, православната црква го празнува на 2 јануари по нов стил и на 15 јануари по стар стил.

Нејзиниот потомок, Јулијана Осоргина, била мајка на Серж Шмеман.[2]

Постои парохија на Западно-американската епархија на Руската православна црква надвор од Русија наречена „Православна црква Света Јулијана Лазаревска“.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Saint Juliana Biography
  2. Serge Schmemann, "Soul of Russia", National Geographic, април 2009.
  3. Parish web-site