Јено Пап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јено Пап
Лични податоци
Роден(а)15 декември 1951 (1951-12-15) (71 г.)
Будимпешта, Унгарија

Јено Пап (унгарски: Jenő Pap, роден на 15 декември 1951) е унгарски мечувалец. Тој се натпреваруваше на тимовите на Флорет и епе на Летните олимписки игри во 1980 година.[1]

Тој беше прогласен за Унгарскиот спортист на годината во 1982 година за освојување на поединечен епиден настан на Светското првенство за фехување во таа година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jenő Pap Olympic Results“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2011-03-17. Посетено на 2011-04-23.
  2. „List of Hungarian Sportsmen of the Year on the website of the Association of Hungarian Journalists“ (PDF). Association of Hungarian Journalists. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-26. Посетено на 2011-07-11.