Јелоунајф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелоунајф
Yellowknife

Somba K'e
Даунтаун
Даунтаун
Знаме на Јелоунајф YellowknifeАмблем на Јелоунајф Yellowknife
Амблем
Гесло: Multum In Parvo (Многу во малку)
Координати: 62°27′N 114°24′W / 62.450° СГШ; 114.400° ЗГД / 62.450; -114.400
Држава Канада
Територија Северозападни Територии
РегионСеверен Ропски Регион
Основан1936/1937
Управа
 • ГрадоначалникГордон Ван Тигем
 • Гувернетско телоГрадски совет
 • MPs
 • MLAs
Површина
 • Вкупна136 км2 (84,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000206000000206 м
Население (2006)[1]
 • Вкупно18,700
 • Густина157,2/км2 (407,1/ми2)
 • 2008 проц.19,155
Часовен појасMountain (MST) (UTC-7)
 • Лете (ЛСВ)MDT (UTC-6)
Канадски поштенски кодX1A
Повик. бр.867
Telephone Exchanges444 445 446 669 765 766 767 873 920 999
GNBC CodeLBAMG
NTS Map085J08
Мреж. местоCity of Yellowknife

Јелоунајф (англиски: Yellowknife (англиски изговор: /ˈjɛloʊnaɪf/) — град во Канада со население од 18.700[1]) жители. Главен град е на Северозападните Територии. Градот за првпат е населен во 1935, веднаш по откривањето на злато во областа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „2006 Census“. Government of Canada. Архивирано од изворникот на 2019-01-07. Посетено на 2009-06-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поларна светлина над Јелоунајф