Јанковечка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јанковска парохија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јанковечка парохија — македонска православна парохија, дел од Ресенското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги опфаќа селата Јанковец (парохиско седиште) и Кривени. Старешина на парохијата е јереј Никола Златаровски (сос. 2016).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Јован Крстител“
(парохиска црква)
Јанковец 1886 St. John the Baptist - Jankovec 01.JPG
Црква „Св. Никола“ Јанковец
Црква „Св. Атанасиј“ Јанковец
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Јанковец Dormition of the Theotokos Church Jankovec 05.JPG
Црква „Св. Игнатиј Богоносец“ Јанковец St. Ignatius of Antiochie - Jankovec 03.JPG
Црква „Св. Ѓорѓи“ Кривени
Црква „Св. Илија“ Кривени

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.