Јанисрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јанисрода
Градски дел во Наумбург
Црквата во Јанисрода
Црквата во Јанисрода
Јанисрода is located in Германија
Јанисрода
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Наумбург
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 269 м
Население 212  (31 декември 2006)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06618
Повик. бр. 034466
Координати 51°7′0″N 11°46′59″E / 51.11667° СГШ; 11.78306° ИГД / 51.11667; 11.78306Координати: 51°7′0″N 11°46′59″E / 51.11667° СГШ; 11.78306° ИГД / 51.11667; 11.78306

Јанисрода (германски: Janisroda) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Наумбург.