Јабачки Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јабачки Дол
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворКожуф
УстиеБошава

Јабачки Дол — река на планината Кожуф, североисточно од селото Конопиште. Се влева во реката Бошава.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 33. ISBN 978-9989-2117-6-8.