Прејди на содржината

ЈФ Јувентус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швајцарија ЈФ Јувентус
Целосно имеСпортски клуб Јанг Фелоус Јувентус
Основан1992
СтадионСтадион Утогрунд
Цирих, Швајцарија
(Капацитет: 2,850)
СопственикШвајцарија Пјеро Боер
ТренерШвајцарија Салваторе Андракио
Лига1. Лига
2013–141. Лига, 2-ри
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Спортски клуб Јанг Фелоус Јувентус е швајцарски фудбалски клуб од градот Цирих.

Клубот е основан во 1992 година со спојување на Јанг Фелоус Цирих и Јувентус Цирих. Во моментов се натпреварува во 1. Лига, третата лига по ранг во Швајцарија.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се бела и црна ().

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]